Navigačný riadok

Nezamestnané Grékyne si založili vlastný lahôdkarský podnik

Júl 2010

Anna Darzenta

S finančnou pomocou z EÚ dokázala skupina žien bez predchádzajúcich profesionálnych skúseností založiť robotnícke družstvo, ktoré im poskytuje živobytie. Takto sa zrodilo ženské agro-turistické družstvo TO KASTRI.

Grécky ostrov Syros trpí vysokou nezamestnanosťou, ale skupina aktívnych miestnych žien z domácnosti spojila sily a začala pracovať mimo domova založením svojej vlastnej spoločnosti na stravovacie služby. Tomuto sociálnemu podniku, ktorý poskytuje stravovanie pre večierky konané na ostrove Syros aj na iných gréckych ostrovoch, sa venuje už od roku 2000 Anna Darzenta a 27 iných žien. Vyrábajú aj cukrovinky a vedú úspešnú nízko nákladovú reštauráciu, kde sa podávajú typické grécke jedlá.

Keď začínali, nemala žiadna z týchto žien príslušné odborné vzdelanie ani prípravu, i tak sa však presadili. Od samého začiatku im pomáha program EQUAL pre podnikateľky, financovaný z Európskeho sociálneho fondu. Tento program sa snaží o rovnoprávnejšie pracovné trhy v EÚ a bojuje proti diskriminácii medzi zamestnancami aj uchádzačmi o prácu. Podpora z EÚ pani Darzentovú teší, pričom podotýka, že najväčšou prekážkou v prvých dňoch boli „predsudky ľudí voči nám ženám“.

Anna Darzentová predstavila družstvo TO KASTRIPDF [6 MB] v rámci Európskeho týždňa malého a stredného podnikania 2010. Pani Darzentová zdôraznila význam pomoci z EÚ a úlohu podnikov pri vytváraní zamestnania a istoty pre ľudí.

Ďalšie informácie:

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 10/02/2014 | Na začiatok