Navigačný riadok

Ekologické podnikanie – veľká príležitosť pre MSP

December 2010

Libor Novák

Čech Libor Novák, manažér zahraničného obchodu v spoločnosti Step Trutnov, ktorá vyrába špičkové vykurovacie zariadenia a produkty pre energetický priemysel, vyzýva ďalšie európske MSP, aby sa orientovali ekologickým smerom. To bolo jeho hlavné posolstvo na samite MSP pod názvom „How green makes money“, ktorý sa konal v Bruseli 18. novembra s cieľom diskutovať o ekologických a trvalo udržateľných obchodných príležitostiach.

Ako sa spoločnosť Step TrutnovEnglish dostala k myšlienke ekologického podnikania? Libor Novák vysvetľuje, že mali predstavu, ako budú využívať zvyšnú slamu z miestnych hospodárstiev a vytvoria zariadenia, ktoré by ju mohli využívať ako energiu. Firma dnes úspešne vyrába priemyselné kotly na biomasu, tlakové nádoby, vykurovacie telesá atď. a postupne preniká na zahraničné trhy. I keď pripúšťa, že spočiatku nebolo ľahké získať financie na ekologické nápady, spoločnosti sa to nakoniec podarilo a dostala aj niekoľko foriem pomoci z EÚ vrátane pomoci pri inováciách a uvádzaní výrobkov na trh.

Samit sa zameral na celý rad „ekologických“ trhových príležitostí, ktoré môžu využiť európske malé a stredné podniky, počínajúc rozvodom energií až po informačné technológie. Posolstvo pána Nováka pre ostatné malé podniky je jasné: „Nebojte sa, ale konajte! My sme to spravili a fungovalo to.“

Keďže viac ako dve tretiny Európanov pracujú v MSP, je nevyhnutné, aby sa tieto spoločnosti dostali do popredia ekologického hospodárstva. Odkaz zo samitu bol jednoznačný: Malé a stredné podniky sú sila, ktorú Európa potrebuje do budúcnosti. Mali by sa chopiť obchodnej príležitosti, ktorú prináša ekologická revolúcia. Ekologické predpisy by sa nemali vnímať ako príťaž, ale skôr ako príležitosť pre malé podniky v Európe.

Samitu MSP, ktorý spoločne organizovali Európska komisia a belgické predsedníctvo EÚ, sa zúčastnilo viac ako 600 účastníkov – MSP, obchodných organizácií, tvorcov politík, špičkových ekonómov atď.

Ďalšie informácie:

 • Samit MSP – How green makes moneyEnglish

Všetky úspešné príbehy

Na začiatok
Ale čo je to MSP?

Novinky

  Všetky novinkyRSS

  Kľúčové programy pre podnikateľov

  • Rozšírte svoju činnosť do zahraničia s Enterprise Europe Network
  • Zaučte budúcich podnikateľov s Erasmus for Young Entrepreneurs

  Túto internetovú stránku spravuje GR pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP
  a je financovaná cez Rámcový program pre konkurencieschopnosť a inovácie (CIP).

  Posledná aktualizácia: 11/02/2014 | Na začiatok