Ścieżka nawigacji

Ekologiczny biznes – wielka szansa MŚP

Grudzień 2010 r.

Libor Novák

Czech Libor Novák, menedżer ds. klientów zagranicznych w firmie Step Trutnov, producenta zaawansowanych urządzeń i produktów grzewczych dla sektora energetycznego, zachęca europejskie MŚP do ekologicznego postępowania. Było to główne przesłanie Szczytu MŚP „How green makes money”, który odbył się w 18 listopada w Brukseli w celu omówienia ekologicznych i zrównoważonych możliwości w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

W jaki sposób firma Step TrutnovEnglish wpadła na pomysł ekologicznej działalności? Libor Novák wyjaśnia, że pojawił się pomysł wykorzystania resztek słomy z lokalnych gospodarstw oraz zbudowania urządzeń, które mogłyby wykorzystywać ten surowiec do wytwarzania energii. Obecnie firma z powodzeniem produkuje przemysłowe kotły na biomasę, urządzenia ciśnieniowe, ogrzewacze itp. oraz małymi krokami wchodzi na zagraniczne rynki. Libor przyznaje, że na początku pozyskanie środków finansowych na działalność ekologiczną nie było łatwe, jednak ostatecznie firma zdobyła fundusze i uzyskała różne formy wsparcia z UE, w tym przeznaczone na innowacje i marketing.

Głównym tematem Szczytu był szeroki zakres możliwości rynku „ekologicznego” będących do dyspozycji małych przedsiębiorstw europejskich, począwszy od dystrybucji energii po technologie informacyjne. Przesłanie Libora Nováka skierowane do innych małych przedsiębiorstw jest jasne: „Nie obawiajcie się, po prostu zacznijcie działać! My tak zrobiliśmy i opłaciło się”.

Ponieważ ponad dwie trzecie Europejczyków pracuje w MŚP, istotne jest, aby owe przedsiębiorstwa stanęły na czele ekologicznej gospodarki. Przesłanie Szczytu było jednoznaczne: MŚP stanowią siłę, której Europa potrzebuje na przyszłość, dlatego powinny wykorzystać szansę stwarzaną przez rewolucję ekologiczną. Przepisów w sprawie ekologii nie należy postrzegać jako obciążenia, ale raczej jako szansę dla małych przedsiębiorstw w Europie.

W Szczycie MŚP, współorganizowanym przez Komisję Europejską oraz belgijską prezydencję UE, udział wzięło ponad 600 uczestników, w tym MŚP, organizacje biznesowe, decydenci, czołowi ekonomiści itd.

Więcej informacji:

 • Szczyt MŚP – How green makes moneyEnglish

Wszystkie historie sukcesu

Początek strony
Czym właściwie jest MŚP?

Aktualności

  Wszystkie aktualnościRSS

  Najważniejsze programy dla przedsiębiorców

  • Wejdź na rynki międzynarodowe za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network
  • Mentoring dla przyszłych przedsiębiorców w ramach programu Erasmus for Young Entrepreneurs

  Strona podlega administracji DG ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP
  i jest finansowana w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).

  Ostatnia aktualizacja: 11/02/2014 | Początek strony