Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Zníženie počtu úmrtí na cestách o polovicu
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Kombináciou ohľaduplného správania vodičov, kvalitnej cestnej infraštruktúry a dobrého technického stavu vozidiel za bezpečnejšie cesty v celej Európe

  v uliciach Bratislavy

  V roku 2009 zahynulo na cestách v EÚ okolo 35 000 osôb, čo je v porovnaní s rokom 2001 o takmer tretinu menej. Aj keď ide o významné zlepšenie, nie je čo oslavovať. Výsledky najnovšieho prieskumu EÚ o bezpečnosti cestnej premávky v Európe ukazujú, že väčšina ľudí sa stotožňuje s tvrdením, že na zníženie počtu nehôd sú potrebné ďalšie opatrenia.

  Za veľkou väčšinou úmrtí stoja príčiny ako prekračovanie rýchlosti, alkohol za volantom a nepoužívanie bezpečnostných pásov. K zvyšovaniu rizika však prispievajú aj nedostatočne udržiavané cesty a nevyhovujúci stav vozidiel.

  Nový súbor usmernení EÚ pre bezpečnosť cestnej premávky z júla 2010 sa zameriava v prvom rade na vzdelávanie a výcvik vodičov a na zvýšenú kontrolu dodržiavania dopravných predpisov. Usmernenia takisto poukazujú na potrebu lepšej cestnej infraštruktúry najmä vo vidieckych oblastiach, kde sa v porovnaní s diaľnicami stáva drvivá väčšina smrteľných nehôd.

  Bezpečnosť vozidiel by sa mala zvýšiť využitím inteligentných technológií, ako sú napríklad senzory upozorňujúce na zmenu jazdného pruhu.

  Každý rok je až 17 % obetí dopravných nehôd z radov motocyklistov, i keď z celkového počtu účastníkov cestnej premávky predstavujú len 2 %. Bezpečnostné prvky ako pokročilé brzdné systémy by mohli prispieť k vyššej bezpečnosti týchto najrizikovejších dopravných prostriedkov.

  Už tretíkrát EÚ venovala 13. október Európskemu dňu bezpečnosti na cestách. Na tohtoročnom podujatí Komisia podrobne predstavila nové usmernenia na obdobie 10 rokov a potvrdila svoj záväzok z roku 2001 znížiť počet úmrtí na cestách na polovicu.

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 31/10/2010  |Na začiatok