Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Brána do Európy pre lokálne televízie
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

V termíne 13.-16. júna sa v Košiciach konal už trinásty ročník Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák, ktorý organizovali  košická Nadácia City TV, Resource Centre Niš zo Srbska a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Súťažná prehliadka bola zložená z 12 hodín projekcií rozličných žánrov, počnúc reportážou, cez dokumentárne filmy, hraný dokument a animovaný film, až po spravodajstvo.

  Zlatý žobrák

  Programy hodnotila päťčlenná medzinárodná porota zložená z mediálnych odborníkov a televíznych tvorcov. Súčasťou festivalu  bolo aj Fórum lokálnych televízií o EÚ, kde sa hovorilo o možnostiach ako zlepšiť spoluprácu inštitúcií EÚ a lokálnych televízií. Festival sa konal pod záštitou Jána Figeľa, komisára EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež, na obrázku s organizátormi festivalu Evou a Marcelom Děkanovskými a primátorom Košíc Františkom Knapíkom.

  Ceny 13. ročníka medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák -

   

  Grand Prix – Zlatý žobrák

  „Matky z kráľovstva tieňov“ – z produkcie OWH Studio Kišiňov, Moldavská republika. Porota ocenila citlivý, čistý a nepatetický pohľad na  život väznených žien – matiek, ich snov a zmarených túžob. 

   

  Cena Primátora mesta Košice

  „Spravodlivosť pre ľudstvo“ z  TV France 3 Lyon za vecné a potrebné pripomenutie temnej histórie Francúzska za II. svetovej vojny v podobe procesu s lyonským katom.

   

  Cena Asociácie slovenských lokálnych televízií

  „Jeden kameň (Einstein)“ z  TV Šabac, Srbsko za prácnu mozaiku portrétu prvej ženy Alberta Einsteina, pochádzajúcej zo Srbska, a jej zabudnutého podielu na teórii relativity.

   

  Cena Slovenskej rady pre vysielanie a retransmisiu

  „ ...a musíme to prežiť“  TV Nové Zámky, Slovensko za pozorné načúvanie ženám, ktoré vyhrali boj s rakovinou prsníka.

   

  Cena rodiny Fogelsongovcov

  „Sen o víze“ skupiny mladých televíznych tvorcov okolo Igora Alexića, Srbsko za vervu a zaujatie, s akým zachytili priam nadľudskú námahu svojich vrstovníkov pri získavaní víz, aby mohli vycestovať do zahraničia.

   

  Cena Združenia srbských novinárov

  „Sme vari ľudia, či nie?“ , ATV Banja Lukam Bosna a Hercegovina za neprikrášlené zobrazenie prvých pretekov ťahúňov ťaženého dreva z lesov a prístupu pohoničov k svojim koňom

   

  Čestné uznania

   

  „Obľúbený kvet“ z Film-Centrum Nord, Švédsko za podnetné použitie audiovizuálnych prostriedkov a pointovanie príbehu rozpadu medziľudských vzťahov ukázaného na malej ploche

   

  „Tvrdia, že more je veľké a modré“ z Tv Leskovac a Fox TV, Srbsko za surovo-dojímavé podanie príbehu postihnutej dievčiny, ktorú pre chudobu prevážajú vo fúriku a ktorej medializácia zmenila život na nepoznanie

   

  „CQ“, Nezávislé filmové centrum Filmart Pozega, v Srbsku

  za sústredené vystihnutie straty ilúzií mladej generácie

   

  „Art & Blues – podobizeň workshopu“ z Art TV Belehrad, Srbsko za podobu hudobného seriálu, kde známi domáci hudobníci rozprávajú o vplyve hudby na ich život a tvorbu.

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok