Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Zjednodušená registrácia áut
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Štandardné pravidlá EÚ o registrácii vozidiel by zjednodušili ich prevoz do iných členských štátov EÚ, ušetrili by nám čas a znížili by s tým súvisiace finančné náklady.

  auto jazdiace na ulici v talianskom Miláne

  Vybavenie nových poznávacích značiek pri presťahovaní sa do zahraničia môže byť zložitý proces. Vodiči musia často prejsť komplikovaným a finančne náročným postupom registrácie, čomu by sa však dalo predísť.

  Problémy súvisiace s registráciou vozidla považujú Európania za najväčšiu prekážku , ktorá je spojená s presťahovaním sa, prácou či cestovaním v inom štáte EÚ.

  Komisia sa rozhodla tento problém riešiť a navrhuje súbor spoločných pravidiel pre registráciu vozidiel, ktoré sú natrvalo prevezené do iného štátu v rámci EÚ. Tento návrh by priniesol zjednodušenie registrácie, obmedzenie administratívnych formalít a nákladov.

  Komisia odhaduje, že ak dôjde k schváleniu tohto návrhu , podnikatelia, vodiči a registračné orgány by ročne ušetrili približne 1,45 miliardy EUR.

  Návrhom by sa:

  • obmedzili administratívne formality opätovnej registrácie osobných vozidiel, malých nákladných vozidiel, autobusov a nákladných áut, ak sa vodič sťahuje do iného členského štátu EÚ – lehota na opätovnú registráciu by bola 6 mesiacov;
  • zrušila povinnosť opakovanej kontroly technického stavu. Zároveň by sa zrušili niektoré postupy pre kupujúcich a predávajúcich ojazdených vozidiel z iného členského štátu EÚ;
  • osoby, ktoré sú zamestnané v inom členskom štáte EÚ a používajú služobné vozidlo registrované ich zamestnávateľom v tomto štáte, vyhli registrácii v ich domovskom štáte;
  • rušila povinnosť opätovnej registrácie, ak vodič strávi časť roka na dovolenke v inom členskom štáte EÚ;
  • spoločnostiam poskytujúcim prenájom vozidiel umožnil prevoz vozidiel v dovolenkových obdobiach do iného štátu EÚ bez potreby ich opätovnej registrácie.

  Ďalšie kroky

  Tento návrh sa stane záväzným právnym predpisom až po schválení vládami členských štátov EÚ a Európskym parlamentom.

  Tento rok Komisia tiež plánuje objasniť pravidlá EÚ týkajúce sa poplatkov za registráciu vozidiel a cestnej dane. Navrhne spôsoby, ktoré umožnia predchádzať dvojitému zdaneniu prevezených áut a odstrániť prekážky cezhraničnému prenájmu áut.

  Ide o súčasť širšieho balíka návrhov, ktorými chce Komisia pomôcť ľuďom pri lepšom uplatňovaní ich práv vyplývajúcich z občianstva EÚ.

  Komisia napríklad navrhla posilnenie práva na konzulárnu ochranu v zahraničí . Jej ďalší návrh upravuje riešenie problémov cezhraničného zdaňovania dedičstva.

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 17/04/2012  |Na začiatok