Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Hlasovanie o novej Komisii odložené
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Hlasovanie Európskeho parlamentu o novej Komisii je odložené na február 2010 kvôli stiahnutej kandidatúre bulharskej nominantky.

  značka ukazujúca cestu k Európskemu parlamentu © EÚ

  Bulharská nominantka Rumiana Želevová stiahla svoju kandidatúru na post komisárky. Bulharsko pohotovo nominovalo Kristalinu Geogievovú ako svoju novú kandidátku na miesto komisárky pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia. Kristalina Georgievová je momentálne viceprezidentkou Svetovej banky.

  V dôsledku odstúpenia Rumiany Želevovej sa posunie konečné hlasovanie o novej 27-člennej Komisii. V prípade, že predseda Komisie Barroso súhlasí s novou kandidátkou, Európsky parlament bude potrebovať čas na naplánovanie jej vypočutia.

  Stiahnutie kandidatúry Rumiany Želevovej bolo oznámené 19. januára, v deň, keď sa mali ukončiť vypočutia kandidátov. Bulharská nominantka vystúpila pred parlamentným výborom pre rozvoj 12. januára 2010.

  Navrhovaných členov Komisie musí schváliť Európsky parlament. Poslanci neschvaľujú jednotlivých kandidátov ale Komisiu ako celok. Hlasovanie, ktoré malo prebehnúť 26. januára 2010, sa predbežne presunulo na 9. februára. Vypočutie Kristaliny Geogievovej by mohlo prebehnúť 3. februára.

   

  Vypočutie Maroša Šefčoviča

  Vypočutie v Európskom parlamente (EP) slovenského kandidáta na komisára pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroša Šefčoviča prebehlo 18. januára 2010.

  Šefčovič medzi svoje priority zaradil uplatňovanie Lisabonskej zmluvy v podobe užšej spolupráce s národnými parlamentmi a fungujúceho nástroja iniciatívy občanov. Vďaka tomu by jeden milión občanov EÚ mohlo požiadať Komisiu, aby predložila návrh v oblasti, ktorá spadá pod právomoci EÚ. Podrobný spôsob využívania tejto možnosti by mal byť schválený čo najskôr, aby nový nástroj občania mohli využívať pred decembrom 2010.

  Šefčovičovou prioritou bude tiež lepšia spolupráca európskych inštitúcií, rýchle vybudovanie novej diplomatickej služby EÚ a vyššia transparentnosť. Na otázku poslancov, či by súhlasil s tým, aby sídlom EP už nebol Štrasburg, Šefčovič reagoval, že Komisia je strážcom zmlúv a tak musí rešpektovať ich obsah.

  Zo strany poslancov sa objavila aj otázka, či kandidát na komisára v roku 2005 na konferencii pre stážistov povedal, že Rómovia "využívajú slovenský sociálny systém". Šefčovič si na presné znenie citátu nepamätal, no považoval ho za vytrhnutý z kontextu. "Nechcel som nikoho uraziť a ak sa to stalo, skutočne to ľutujem," uviedol a poukázal na prácu, ktorú v prospech rómskej komunity vykonal.

  Zdroj: Európsky parlament

   

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok