Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Sviatok susedov oslavovali v Nitre
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

V utorok 29. mája 2007 sa obyvatelia nitrianskeho sídliska Klokočina zapojili do medzinárodného podujatia nazvaného Európsky sviatok susedov. Akcia sa koná každoročne vo viac ako 30 mestách po celej Európe. Jej cieľom je podporiť susedskú spolunáležitosť v rámci miestnych komunít.

  Klokočina - Ďeň susedstva

  Pre obyvateľov sídliska bol pripravený bohatý spoločenský program, opekanie špekačkov a ďalšie zaujímavé aktivity na spríjemnenie májového utorkového podvečera.

  Najmä ľudia vo veľkých mestách sa čím ďalej viac uzatvárajú do seba a izolujú. Typickým príkladom sú panelové sídliská, kde často nepoznáme ani suseda bývajúceho vo našom vchode, nehovoriac už o susednej ulici. Jedným z riešení, ktoré sa už v zahraničí osvedčili, môžu byť spoločné stretnutia susedov. V neformálnej atmosfére sa dajú prediskutovať mnohé veci, na ktoré inokedy nie je čas. Svoj program si nájdu aj deti, pre ktoré sú pripravené rôzne súťaže a zábavné hry.

  Európsky sviatok susedov (European Neighbours Day) prebehol posledný májový utorok vo väčšine krajín Európy. V Českej republike aj na Slovensku sa konal po druhý krát.

  Výnimkou nebolo ani najväčšie nitrianske sídlisko Klokočina, kde sa sviatok susedov konal v priestoroch Komunitného centra na Nedbalovej ulici. Z uvoľnenej atmosfére sa tu stretlo viac ako sto členov sídliskovej komunity, ktorý si pochutili na grilovaných špecialitách, čerstvom syre i rôznych osviežujúcich nápojoch.

  "Najdôležitejšie však je, že nechýbala dobrá nálada a spolunáležitosť medzi ľuďmi, ktorí sa tu zišli. Mnohí sa videli po prvý krát, hoci bývajú iba v susednom paneláku. Z našej akcie už odchádzali ako starí známi" - hovorí Jana Andreasová z Centra komunitného rozvoja, ktoré bolo hlavným organizátom podujatia.

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok