Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Slováci fajčenie doma netolerujú
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Najviac z celej EÚ fajčia Gréci, Bulhari a Maďari, Slováci sú len málo pod európskym priemerom, k fajčeniu sa priznalo 26% z nás.

  logo iniciatívy pre život bez tabaku

  V období od 2. do 19. októbra 2009 sa v Európskej únií uskutočnil ďalší zo série prieskumov verejnej mienky Európskej komisie Eurobarometer. Iniciovalo ho Generálne riaditeľstvo pre zdravie a spotrebiteľskú politiku a týkal sa predovšetkým vplyvu tabaku na verejné zdravie.

  „Aj keď sa európska legislatíva úspešne zasadzuje za zníženie počtu fajčiarov, stále fajčí až tretina Európanov. Následkom fajčenia ročne zomrie až 650 000 ľudí. Ako ukázal prieskum, fajčiarsky zákon na Slovensku zrejme nie je dostatočne prísny, keďže až takmer tri štvrtiny z nás sa stretávajú s fajčením napríklad v baroch, “ skonštatovala Andrea Elscheková-Matisová, vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

  Z prieskumu vyplýva, že tretina Európanov fajčí cigarety, cigary alebo fajky, viac fajčia muži. Najviac fajčia Gréci, Bulhari, Maďari, turecká komunita na Cypre a z kandidátskych krajín sú to Turci a obyvatelia Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko. Slováci sú len málo pod európskym priemerom, k fajčeniu sa priznalo 26% z nás. Naopak, najviac tých, ktorí si v živote nezapálili je v Portugalsku (64%), na Slovensku nikdy nefajčilo 53% opýtaných.

  Osem z desiatich európskych fajčiarov fajčí klasické cigarety, najviac ich fajčia opäť Gréci, Chorváti, Turci a obyvatelia Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko. Jeden zo siedmich fajčiarov fajčí ručne ušúľané cigarety, ešte menej Európanov si dá fajku, vodnú fajku a cigaru. Práve cigary sú populárne vo Fínsku, Rakúsku a Holandsku. Vodné fajky sa príležitostne najviac zapaľujú v Lotyšsku, Litve a v Česku. Čo sa týka klasických cigariet, fajčiar Európan ich denne vyfajčí v priemere 14,4 a fajčiar Slovák 13,5.

  Takmer tretina fajčiarov v Európe, ale aj na Slovensku sa za posledných 12 mesiacov pokúšala s fajčením prestať a polovica z nich dokonca viackrát. Viedli ich k tomu predovšetkým obavy o vlastné zdravie, rodina či priatelia, ale aj cena tabakových výrobkov. Slováci najčastejšie prestanú fajčiť kvôli rodine (80%), vysokej cene cigariet (76%), značne ich ovplyvňujú aj zákazy fajčenia na verejných miestach, ako napríklad zákaz fajčenia v práci (43%).

  Nie je prekvapujúce, že fajčiari sú najtolerantnejší voči druhým, keď fajčia v ich blízkosti a takisto v krajinách s najväčším počtom fajčiarov je aj najviac tolerované fajčenie doma a v aute. Slováci sú voči fajčeniu v ich domácnostiach prísni. Až 72% z nás doma netoleruje fajčenie, čo nás radí na štvrté miesto po Fínoch, Švédoch a Litovcoch. Pasívne fajčenie sa v posledných 6 mesiacoch vyskytovalo častejšie v baroch (45%) ako v reštauračných zariadeniach (30%). Na Slovensku je to značne horšie, až 65% opýtaných sa za posledného polroka stretlo s fajčením v bare.

  Až štvrtina opýtaných pracujúcich vnútri je vystavená pasívnemu fajčeniu.

  Fajčiari si vyberajú cigarety najmä podľa chute a ceny. Najviac na ich cenu prihliadajú Česi (79%), ale u Slovákov je cena taktiež pomerne dôležitá (71%). Jeden z piatich Európanov sa mylne nazdáva, že podaktoré cigarety škodia menej ako iné. Napríklad 19% Slovákov zastáva názor, že mentolová alebo sladká chuť cigariet naznačuje ich zníženú škodlivosť a 18% z nás si to isté myslí o farebnom označení škatuľky cigariet. Napriek úplnému cezhraničnému zákazu reklamy na tabakové výrobky, až 45% opýtaných za posledných 6 mesiacov takúto reklamu videlo.

  Väčšina občanov Únie je za zavedenie rozsiahlych opatrení na kontrolu tabaku, ako napríklad umiestnenie obrázkových varovaní na balenia tabakových výrobkov (75% EÚ, 79% SK), zavedenie zvláštneho poplatku výrobcom tabakových produktov na pokrytie zdravotníckych nákladov vyplývajúcich z ich užívania (67% EÚ, 70% SK), zákaz propagácie tabakových výrobkov na predajných miestach (63% EÚ, 72% SK), alebo zákaz ochucovania týchto výrobkov (61% EÚ, 62% SK).

  • Celý prieskum nájdete tu.
  • Informácie a fakty priamo o Slovensku nájdete tu.

   

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok