Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Predražené transfery vo futbale
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Európska komisia si posvietila na prestupové pravidlá vo futbale. Podľa štúdie, ktorú dnes Komisia zverejnila, futbalové kluby ročne míňajú zhruba tri miliardy EUR na prestupy hráčov, ale len veľmi málo z týchto prostriedkov pripadne menším klubom alebo amatérskym súťažiam.

  ruky držiace futbalovú loptu

  Od roku 1995 do roku 2011 sa počet prestupov v európskom futbale viac než strojnásobil, zatiaľ čo sumy, ktoré kluby vynakladajú na prestupové poplatky, sa zvýšili sedemnásobne. Väčšina výdavkov sa však sústreďuje iba v niekoľkých kluboch s najväčšími príjmami alebo podporou bohatých investorov. Situácia len prehlbuje nerovnováhu medzi majetnými a nemajetnými, keďže menším klubom a amatérskemu športu – dôležitým liahňam nových talentov – sa nedostanú ani dve percentá prestupových poplatkov. Úroveň rozdelenia peňazí v športe, ktoré by mali pokryť náklady na tréning a vzdelávanie mladých hráčov, je nedostatočná, a tak neumožňuje menším klubom, aby sa rozvíjali a prelomili pretrvávajúcu nadvládu najväčších klubov v súťažnom športe.

  Európska komisárka zodpovedná za šport Androulla Vassiliouová vyhlásila: „Európska komisia plne uznáva právo športových orgánov stanovovať pravidlá prestupov, ale z našej štúdie vyplýva, že pravidlá v dnešnej podobe nezabezpečujú vo futbale spravodlivú rovnováhu a ani zďaleka nevytvárajú rovnaké podmienky na účasť v ligových alebo pohárových zápasoch. Potrebujeme prestupový systém, ktorý prispeje k rozvoju všetkých klubov a mladých hráčov."

  Európska komisia preto zvažuje zavedenie „fair-play odvodov“ z prestupových poplatkov presahujúcich čiastku, na ktorej sa dohodnú športové riadiace orgány a kluby, čím sa podporí lepšie rozdelenie zdrojov medzi bohatými a menej bohatými klubmi.

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 07/02/2013  |Na začiatok