Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


OSLAVY DŇA EURÓPY 2009
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Oslavy dňa Európy sa tento rok začali 7. mája na námestí v Banskej Bystrici, kde bol pre obyvateľov pripravený bohatý kultúrny a zábavný program. V sobotu 9. mája pokračovali oslavy rozdávaním žltých ruží v siedmich slovenských mestách.

  Všetci obyvatelia a návštevníci Banskej Bystrice si mohli vo štvrtok 7. mája 2009 vychutnať bohatý kultúrny program, ktorý o desiatej ráno otvorili svojimi príhovormi predstavitelia mesta Banskej Bystrice, Zastúpenia Európskej komisie v SR a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu v SR. Obyvateľov pozdravil primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor, podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič, vedúca Zastúpenia Európskej komisie v SR Andrea Elscheková-Matisová, vedúci Kancelárie Európskeho parlamentu v SR Róbert Hajšel a aj koordinátor EUROPE DIRECT Banská Bystrica Peter Pisár.

  Po úvodných príhovoroch sa konalo odhalenie trojrozmernej inštalácie Európskeho parlamentu k voľbám 2009 na tému energetiky. Inštalácia má povzbudiť obyvateľov Európskej únie, aby sa zúčastnili volieb do Európskeho parlamentu 6. júna 2009.

  Počas celého dňa bol k dispozícii všetkým návštevníkom informačný stan Europe Direct, v ktorom mohli záujemcovia získať informácie, publikácie a propagačné materiály o EÚ a tiež o voľbách do Európskeho parlamentu.

  Na námestí prebiehali animačno-kultúrne aktivity zamerané hlavne na mládež, ktorá si mohla zmerať sily vo vedomostných kvízoch a iných súťažiach o Únií a získať rôzne ceny. Pre deti bol pripravený zábavný program, ako napríklad lezecká stena, nafukovací hrad, balónové postavičky, cukrová vata, skladanie puzzle. Na pódiu od rána prebiehali vystúpenia umeleckých škôl a amatérskych skupín zorganizovaných v spolupráci s mestom Banská Bystrica a VÚC. Deň Európy vyvrcholil podvečer koncertom populárnej hudby, kde vystúpili Mária Čírová, HEX a Kryštof.

  V sobotu 9. mája 2009 slovenské mestá zaplavili pri príležitosti oslavy Dňa Európy žlté ruže. V siedmych slovenských mestách (Prešov, Lučenec, Rožňava, Brezno, Nitra, Prievidza a Bratislava) prebiehala distribúcia žltých ruží, ku ktorým bola pripnutá európska hviezda a každý občan ešte dostal k ruži informačný leták o voľbách do Európskeho parlamentu. Zastúpenie Európskej komisie v SR chcelo prostredníctvom tejto akcie pripomenúť občanom oslavu Dňa Európy a takisto informovať o práci novootvorených centier Europe Direct.

  Fotografie z osláv Dňa Európy v Banskej Bystrici nájdete tu .

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok