Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Juvenes Translatores 2010
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Je najvyšší čas zaregistrovať sa do nového ročníka prekladateľskej súťaže pre mládež.

  logo Juvenes Translatores 2010

  EÚ hľadá najlepšieho slovenského prekladateľa

  Hľadáme mladých talentovaných študentov do konkurzu o najlepšieho prekladateľa. Podmienky: vek 17 rokov, záujem o cudzie jazyky, chuť vyhrať. Hlavná cena: dvojdňový pobyt v Bruseli.

  Európska komisia v septembri odštartovala ďalší ročník prekladateľskej súťaže Juvenes Translatores, ktorá je určená 17-ročným študentom z celej EÚ. Ak si doma v cudzích jazykoch a nemáš strach z výziev, možno sa stretneme. Priprav sa na to, že ti chvíľu bude v krvi kolovať adrenalín, keď uvidíš text, ktorý pre teba pripravili naši kolegovia (milujeme prekladateľské oriešky), že budeš musieť dvíhať ťažké slovníky a dlho v nich listovať (pravidlá súťaže nepovoľujú používanie elektronických slovníkov), ale odmena stojí za to. Prvenstvo v súťaži znamená dvojdňový výlet do Bruselu „all inclusive“ pre teba a jednu dospelú osobu, stretnutie s ďalšími mladými ľuďmi z rôznych kútov Európy (môžeš si rozšíriť okruh svojich priateľov na Facebooku) a osobnú návštevu najväčšieho prekladateľského strediska na svete, ktoré zamestnáva vyše 1 700 prekladateľov. A aby bolo jasné, že sme za zrovnoprávnenie mužov a žien, celkom by sme uvítali, keby bol po troch slovenských babách – víťazkách v rokoch 2007, 2008 a 2009 – tohtoročným víťazom chalan. Našťastie, vďaka prísnym opatreniam nemôže výber víťaza nik ovplyvniť, pretože naši porotcovia hodnotia súťažné práce celkom nezávisle. V prvom rade nám ide o to, aby opäť vyhral ten najlepší preklad!

  Štvrtý ročník súťaže Juvenes Translatores sa uskutoční 23. novembra 2010. Tvoja škola sa môže prihlásiť od 1. septembra do 20. októbra 2010. Viac informácií nájdeš na webe.

  Súťaž Juvenes Translatores (po latinsky mladí prekladatelia) je určená pre študentov, ktorí sa narodili v roku 1993 a ktorí v súčasnosti študujú na strednej škole v jednom z členských štátov EÚ. Súťaží sa o najlepší preklad a ako zdrojový a cieľový jazyk možno použiť ktorýkoľvek úradný jazyk EÚ.

  „Cieľom súťaže je podporovať používanie a štúdium cudzích jazykov v Európe, ako aj špecifické umenie prekladu,“ vyhlásila európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová a dodala: „Jazykové zručnosti sú v súčasnosti obrovskou výhodou pre mladých ľudí, ktorí cestujú viac ako predošlé generácie a ktorí si s väčšou pravdepodobnosťou budú hľadať zamestnanie v zahraničí. Vďaka znalosti jazykov môžete získať iný pohľad na život a rozšíriť si obzory.“

  Súťaž sa uskutoční 23. novembra 2010. Študenti budú mať na preklad dve hodiny. Víťazi budú na jar 2011 pozvaní na slávnostne predávanie cien v Bruseli, ktorého sa zúčastní aj komisárka pre viacjazyčnosť Androulla Vassiliouová.

  Stredné školy by svojich žiakov mali zaregistrovať do 20. októbra 2010.

  Súťaž, ktorú organizuje Európska komisia, je zameraná na podporu výučby a používania cudzích jazykov a na umenie prekladu. Juvenes Translatores je súčasťou Európskeho dňa jazykov, ktorý sa kazdorocen organizuje 26. septembra.

   

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 31/10/2010  |Na začiatok