Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Lídri EÚ vyviedli zmluvu zo slepej uličky
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Výsledkom náročných rokovaní je reforma zmluvy, ktorá vyvedie EÚ zo slepej uličky ústavnej zmluvy.  

  Nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Komisie José Manuel Barroso na samite

  Len zopár pozorovateľov si myslelo, že je to možné: od skorých ranných hodín 23. júna je tu EÚ, po maratóne diskusií, opäť s novým elánom . Predseda Komisie Barroso uvítal výsledok slovami:  „dosiahnutie dohody bolo preverením dôveryhodnosti  Únie. Reforma zmluvy je dôkazom toho, že je v silách Európy konať.“

  Lídri EÚ dospeli k riešeniam vo viacerých otázkach. Prostredníctvom nového textu sa Charta základných práv stane právne záväznou. EÚ bude mať Vysokého zástupcu pre zahraničnú politiku a politiku bezpečnosti a stáleho predsedu. K ďalším výsledkom sa radí zvýšenie úlohy národných parlamentov a od roku 2014 zníženie počtu komisárov. 

   „Dosiahnuť dohodu o štruktúre a mechanizme fungovania, čím sa umožní EÚ lepšie reagovať na výzvy 21. storočia, bolo veľmi dôležité,“ uviedla Margot Wallströmová vo svojom blogu.

  „Nie“ Francúzov a Holanďanov v roku 2005 sa neprehliada. V rámci medzivládnej konferencie sa budú hľadať spôsoby úprav súčasných zmlúv, ktoré sú potrebné na to, aby bola oveľa väčšia EÚ viac efektívna a demokratická doma i v zahraničí.  Text by mal byť pripravený do konca roku 2007.

  Nová zmluva by mala byť ratifikovaná všetkými členskými krajinami pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009. Po ratifikácii, zmluva nadobudne platnosť v roku 2009.

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok