Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


A Nobelova cena za mier bola udelená... Európanom
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Tohtoročné odovzdávanie cien sa uskutočnilo v nórskom Osle 10. decembra. Cena je uznaním úlohy EÚ pri podpore stability a zmierenia v Európe.

  holubica © Plantu

  Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, predseda Komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz prebrali cenu v mene 500 miliónov občanov EÚ.

  Na podujatí sa zúčastnili Ana Vicente (12) zo Španielska, Elena Garbujo (16) z Talianska, Ilona Zielkowska (21) z Poľska a Larkin Zahra (23) z Malty – víťazi online súťaže kreslených obrázkov a "tweetov" o tom, čo znamená mier v Európe pre mladých ľudí.

  Výbor Nobelovej ceny pri vyhlasovaní uviedol, že pridelenie ceny EÚ je uznaním za šesť desaťročí úsilia v oblasti posilňovania mieru, uzmierovania, demokracie a ľudských práv.

  Predseda Barroso uviedol, že Nobelova cena je znakom uznania prínosu EÚ pre dobro Európanov a celého sveta.

   „Ocenenie výboru pre Nobelovu cenu poukazuje na skutočnosť, že v týchto ťažkých časoch Európska únia aj naďalej inšpiruje krajiny a obyvateľov celého sveta a že naše globálne spoločenstvo potrebuje silnú Európsku úniu,“ povedal.

  EÚ vyhradila peňažnú odmenu spojenú s Nobelovou cenou na humanitárne projekty pre deti, ktoré sú obeťami vojen a konfliktov (prispejúc rovnakým dielom, aby sa dosiahla súhrnná suma 2 mil. EUR).

   „Nobelovu cenu za mier sme dostali za zmierenie na celom svete. Peňažná odmena by mala slúžiť hlavne v prospech nádeje do budúcnosti, ale takisto najzraniteľnejším obetiam súčasných aj minulých konfliktov, teda deťom,“ uviedol predseda Barroso.

   

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 11/12/2012  |Na začiatok