Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Európska únia prináša lacnejší roaming
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Od leta budete môcť zostať v telefonickom kontakte so svojimi blízkymi, nech už sa vydáte na výlet kamkoľvek v Európskej únii bez toho, aby ste sa obávali šoku z faktúry od mobilného operátora. Európska únia obmedzila ceny roamingových hovorov, čím ušetríte takmer dve tretiny nákladov.

  Roaming

  Minútový telefonát z krajiny EÚ na Slovensko bude podľa novej regulovanej Eurotarify stáť najviac 16,50 Sk. Keď sa vám niekto dovolá v zahraničí, vyjde vás to na maximálne 8,10 Sk za minútu. Hovory tak zlacnejú v závislosti od krajiny až o dve tretiny.

  Návrh, ktorý predložila Európska komisia a ktorý prešiel Európskym parlamentom, musia ešte formálne odsúhlasiť ministri telekomunikácií členských krajín EÚ na svojom júnovom zasadnutí. Regulácia by mohla nadobudnúť platnosť 29. júna a na cenách by sa mala odzrkadliť najneskôr v auguste.

  Komisárka zodpovedná za informačnú spoločnosť a médiá Viviane Readingová verdikt parlamentu privítala. "Európsky vnútorný trh sa konečne stane skutočne bezhraničný, a to aj pre účty za mobilné telefóny."

  Mobilní operátori sa regulácii bránili a tvrdili, že regulované ceny roamingových hovorov im nepokryjú náklady. Varovali, že výsledkom regulácie môže byť aj zdraženie iných mobilných služieb.

  Regulačné opatrenie bolo prijaté na tri roky. Prvý rok najvyššie povolené ceny budú pre odchádzajúce hovory 16,50 Sk a na prijímané hovory na 8,10 Sk. Druhý rok klesnú na 46 centov (15,50 Sk) respektíve 22 centov (7,40 Sk) a tretí rok na 43 centov (14,50 Sk) a 19 centov (6,40 Sk).

  Opatrenie sa samozrejme nedotkne krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie. Takže napríklad v Chorvátsku sa bude platiť po starom.

   

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok