Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Košice - európske hlavné mesto kultúry 2013
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Košice sa stali spolu s francúzskym mestom Marseille v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry. Kultúrny program v metropole východu oficiálne odštartuje už 19. a 20. januára. Súčasťou otváracieho ceremoniálu projektu Košice 2013 bude aj koncert skupiny Jamiroquai.

  Košice

  Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR pri tejto príležitosti uviedol: "Projekt Košice 2013 - Európske hlavné mesto kultúry má potenciál stať sa najväčším kultúrnym projektom v histórii Slovenskej republiky.  Do centra pozornosti sa dostane nielen samotné mesto, východoslovenský región, ale aj celé Slovensko." Dušan Chrenek ďalej poznamenal: "Košice sa na tento moment s podporou Európskej komisie pripravovali už od roku 2008. Chcem zaželať Košiciam, aby využili v plnej miere tento titul na posilnenie kultúrneho života mesta, na rozvoj cestovného ruchu, ale aj na vybudovanie si dobrého mena vo svete. Prajem im, aby sa kultúrne aktivity z Košíc nevytratili ani v budúcnosti a aby ostali hlavným mestom kultúry aj po roku 2013.“

  Košice otvoria svoje slávnosti v prítomnosti komisárky Vassiliouovej 19. a 20. januára 2013 na rôznych miestach mesta, medzi ktorými budú Štátne divadlo, štadión Steel aréna, Pódium, ako aj rôzne kluby, reštaurácie a miesta kultúrnych akcií. „Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013“ predstaví toto mesto ako križovatku starých ciest medzi Východom a Západom.

  Európska komisia na jeseň 2012 udelila Košiciam a Marseille, dvom hlavným mestám kultúry 2013, cenu Meliny Mercouriovej (vo výške 1,5 milióna EUR) ako vyjadrenie uznania za kvalitnú prípravu a za splnenie záväzkov, ktoré prevzali vo fáze výberu.

  Širšie súvislosti

  Európske hlavné mesto kultúry je jedným z najvýznamnejších kultúrnych podujatí v Európe. Hlavné mestá sa vyberajú na základe kultúrneho programu, ktorý musí mať európsky rozmer, musí zapájať širokú verejnosť, byť atraktívny na európskej úrovni a musí zapadať do dlhodobého rozvoja mesta.

  Pre mestá je to takisto vynikajúca príležitosť na zmenu svojho obrazu, zviditeľnenie sa na mape sveta, prilákame väčšieho množstva turistov a prehodnotenie svojho vlastného rozvoja prostredníctvom kultúry.

  Predmetný titul má dlhodobý vplyv na mestá aj ich regióny, nielen z pohľadu kultúry, ale aj zo sociálno-ekonomického hľadiska. Napríklad na základe štúdie sa ukázalo, že počet turistov, ktorí navštívili mesto a prespali v ňom aspoň jednu noc, sa v porovnaní s rokom pred udelením titulu zvýšil v priemere o 12 %; v prípade Liverpoolu v roku 2008 a rumunského mesta Sibiu v roku 2007 to bolo zvýšenie až o 25 %.

  Po Marseille a Košiciach v roku 2013 budú budúcimi Európskymi hlavnými mestami kultúry Riga (Lotyšsko) a Umeå (Švédsko) v roku 2014, Mons (Belgicko) a Plzeň (Česká republika) v roku 2015 a Donostia-San Sebastián (Španielsko) a Wroclaw (Poľsko) v roku 2016.

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 03/01/2013  |Na začiatok