Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Konečná rovnica: 1€ = 30,1260 Sk
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Ministri financií Európskej únie 8. júla 2008, 177 dní pred zavedením spoločnej európskej meny na Slovensku, ustanovili presnú hodnotu konverzného kurzu, ktorým sa budú preratúvať všetky ceny pri prechode na euro. Jedno € sa rovná 30,1260 Sk. Už v auguste budú na všetkých cenovkách aj výplatných páskach údaje v korunách aj v eurách prerátané touto rovnicou.

  Európska centrálna banka aj Komisia už 7. mája skonštatovali, že Slovensko splnilo všetky Maastrichtské kritéria. Tie boli podmienkou na prijatie krajiny do eurozóny.

  Oficiálne hodnotu konverzného kurzu oznámil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia krátko v Bruseli po zasadnutí rady Ecofin, čím otvoril slovenské €urooslavy v európskom srci Bruselu kde v slovenskom stane.

  Zavedenie eura v roku 1999 bolo významným krokom smerom k integrácii Európy. Približne 320 miliónov obyvateľov EÚ používa euro ako svoju menu a užíva si výhody, ktoré im prináša. Slovensko bude 16. krajinou eurozóny.

  Euro sa stane platnou menou na Slovensku 1. januára 2009. Platiť korunami sa bude dať ešte do 16. januára 2009. Banky budú korunové bankovky za eurové vymieňať bez poplatku celý budúci rok, mince však len do 30. júna. Národná banka Slovenska bude koruny za eurá vymieňať neobmedzene.

  Všetky reálne zmenárenské operácie medzi slovenskou korunou a eurom sa však až do konca roku 2008 budú naďalej uskutočňovať podľa trhového kurzu.

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok