Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Essen, Pécs a Istanbul
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Tieto 3 mestá oslávia tento rok svoj debut ako Európske hlavné mestá kultúry 2010.

  Mešita v Istambule ©EÚ

  Celoročný program nabitý kultúrou v podobe výstav, koncertov, divadelných a ďalších predstavení sa bude tento rok odvíjať v troch európskych mestách – nemeckom Essene (vrátane celého regiónu Porýnia), maďarskom Pécsi a tureckom Istanbule. Štafetu Európskeho hlavného mesta kultúry prebrali po minuloročných predchodcoch, Linzi (Rakúsko) a Vilniuse (Litva), a spoločnými silami pripravili program plný podujatí, ktorý má prilákať tisícky návštevníkov.

  Program hlavných miest kultúry Európskej únie oslavuje tento rok svoje 25. výročie. Podujatia musia odrážať európsky charakter vybraného mesta a priamo zapájať jeho obyvateľov. Okrem toho musia byť zamerané na podporu celkového rozvoja miest. Každé hlavné mesto kultúry dostane na tento účel finančnú podporu z európskych fondov vo výške 1,5 milióna EUR.

  Organizátori programu pre Porýnie dúfajú, že sa im podarí prispieť k oživeniu tejto časti západného Nemecka, ktorá trpí nadmernou urbanizáciou. V súčasnosti tu žije vyše 7 miliónov obyvateľov. V minulom storočí bolo Porýnie najväčším priemyselným regiónom Európy pokrytým uhoľnými baňami a oceliarňami. Dnes sa opustené továrne, pece a priemyselné kanály menia na múzeá a turistické atrakcie.

  Istanbul predstavuje svoju históriu križovatky európskych civilizácií a mostu medzi Európou a Áziou. Turecko však nie je prvou nečlenskou krajinou, ktorá získala tento titul. V roku 2008 bol jedným z hlavných miest kultúry nórsky Stavanger.

  Na polceste medzi Nemeckom a Tureckom leží maďarské mesto Pécs, ktoré dáva do pozornosti svoje bohaté multikulturálne dedičstvo. V minulosti miesto, kde sa križovali cesty obchodníkov a armád z rôznych častí Európy, dnes považuje za svoj domov 150 000 obyvateľov. Jeho cieľom je vybudovať užšie vzťahy so svojimi susedmi predovšetkým z oblasti Balkánu a stať sa tak kultúrnym strediskom regiónu.

  Essen a Pécs odštartovali svoje kultúrne programy už 2. januárový víkend. V Nemecku poskytol unikátny priestor pre úvodný program bývalý banský komplex Zollverein, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V Pécsi sa otváracej ceremónie v centre mesta zúčastnili herci a bábkoherci v dobových kostýmoch pod taktovkou piesní, ktoré zložil Róbert Erdész, člen medzinárodne známej kapely Solaris.

  Kultúrne oslavy v Istanbule začnú 3. januárový víkend.

  Viac o Európskych hlavných mestách kultúry nájdete tu.

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok