Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Erasmus láme rekordy
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Do programu Erasmus sa od jeho spustenia v roku 1987 zapojili už viac ako 3 milióny študentov.

  mladí ľudia

  Vďaka členstvu v Európskej únii sa cestovanie do zahraničia stalo  dostupnejším pre každého. Nielen pre turistov a dovolenkárov, ale aj študentov.

  Za akademický rok 2011-2012, ktorý je zatiaľ ako posledný štatisticky spracovaný, študijnú alebo pracovnú stáž absolvovalo až štvrť milióna študentov v zahraničí. Na programe Erasmus sa zúčastňujú všetky štáty Európskej únie, ďalej Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko a Turecko.

  Erasmus poskytuje mladým ľuďom kľúčové zručnosti pre ich osobný rozvoj a lepšie uplatnenie na pracovnom trhu. Je to možnosť, ako si  zlepšiť jazykové schopnosti, flexibilitu a spoznať iné kultúry. Pri súčasnej vysokej miere nezamestnanosti mladých sa skúsenosti a prax získaná vďaka programu Erasmus cenia viac než kedykoľvek predtým. Študenti môžu cez Erasmus absolvovať študijný alebo pracovný pobyt v zahraničí v trvaní od 3 do 12 mesiacov. 
   
  Najväčšia frekvencia pohybu študentov je v troch európskych krajinách -  v Španielsku, Francúzsku a Nemecku. Najväčší nárast záujmu o Erasmus zaznamenalo Chorvátsko, Dánsko, Slovinsko a Turecko.

  Ako sme na tom na Slovensku?

  Študenti zo Slovenska majú už 16 rokov možnosť študovať cez program Erasmus. V roku 2011/12 vďaka nemu vycestovalo 2 685 našich študentov, pričom stále patríme medzi krajiny, ktoré viac študentov vysielajú ako prijímajú. Na slovenských univerzitách absolvovala študijný pobyt v tomto období  približne polovica – teda 1355 zahraničných študentov. Najobľúbenejšími destináciami slovenských študentov sú univerzity v ČR, Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Poľsku. Najviac študentov vyslala Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita v Bratislave a Slovenská technická univerzita. K nám prichádza najviac študentov z Poľska, Španielska, Francúzska, Turecka a Česka.

   

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 11/07/2013  |Na začiatok