Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Európske hlavné mesto kultúry 2013
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Medzinárodná výberová komisia rozhodla v Bratislave 9. septembra o tom, že Európskym hlavným mestom kultúry na rok 2013 sa stane mesto Košice. Metropola východu zvíťazila v národnom kole o tento titul v konkurencii miest ako Martin, Nitra a Prešov.

  Pohľad na centrum Košíc

  Košice sa budú v roku 2013 deliť o titul "Európske hlavné mestá kultúry" s francúzskym mestom Marseille, o čom rozhodla výberová komisia v Paríži 17. septembra. Oficiálne vymenovanie Radou ministrov EÚ by sa malo uskutočniť v máji 2009.

  Európske hlavné mesto kultúry 2013 je na najlepšej ceste stať sa najväčším kultúrnym projektom v histórii Slovenskej republiky. Do svetiel reflektorov sa dostanú nielen víťazné Košice a ich región, ale aj Slovensko ako celok. Ján Figeľ, európsky komisár zodpovedný za vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež, vyhlásil: „Gratulujem Košiciam za ich vymenovanie. Takisto vítam entuziazmus, ktorý vyvolala perspektíva stať sa hlavným mestom 2013, ako aj veľkú pozornosť venovanú prípravám. Hlavné mestá kultúry majú dôležitú úlohu pri presadzovaní našej kultúrnej rozmanitosti a bohatstva. Všetky predbežne vybrané mestá ukázali, že sú nepochybne veľmi motivované potenciálom podujatia z kultúrneho hľadiska, ale aj sociálno-ekonomického hľadiska, a súťaž sa uskutočnila na veľmi vysokej úrovni. Som presvedčený, že mestám, ktoré neboli vybrané, táto skúsenosť prinesie takisto úžitok.“

  Liverpool (Spojené kráľovstvo) a Stavanger (Nórsko), ktoré sú Európskymi hlavnými mestami tento rok, budú nasledovaťi:

  v roku 2009 Linz (Rakúsko) a Vilnius (Litva), v roku 2010 Essen (Nemecko), Pécs (Maďarsko) a Istanbul (Turecko), v roku 2011 Turku (Fínsko) a Talin (Estónsko).

  Ďalšie informácie sú k dispozícii tu.

   

  Posledná aktualizácia: 30/10/2010  |Na začiatok