Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Dovolenkovanie v EÚ bez vrások
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Ak tento rok strávite prázdniny v rámci Európy, presvedčíte sa, že vďaka EÚ môžete cestovať naozaj bez starostí.

  Dovolenkovanie v EÚ bez vrások

  K pozitívam cestovania po Európe patrí odstránenie hraničných kontrol vo väčšine z 27 štátov EÚ, spoločná mena v mnohých z nich a vodičský preukaz platný v celej EÚ.

  Či už sa vydáte na pláž, do hôr alebo po stopách histórie, za letenku zaplatíte menej ako kedysi vďaka predpisom z 90-tych rokov, ktoré zrušili monopoly v oblasti leteckej dopravy a otvorili priestor pre konkurenciu. Ako pasažierovi leteckej dopravy vám navyše zaručujú práva v prípade, že váš let mešká, je zrušený alebo vám poškodia či stratia batožinu.

  Pri plánovaní dovolenky v EÚ už nemusíte myslieť na zháňanie cestovných šekov alebo hotovosti v nespočetných menách. Ak navyše žijete v krajine, kde sa platí eurom, poplatky za výber hotovosti alebo platbu kartou v inej krajine eurozóny nebudú vyššie ako doma.

  Menej zaplatíte aj za telefonáty zo zahraničia rodine či priateľom zásluhou vlaňajšieho zníženia cien roamingových hovorov. Podobne sa očakáva aj zníženie poplatkov za posielanie esemesiek.

  Dovolenkári, ktorí uprednostňujú samotu, môžu byť pokojnejší s vedomím, že v prípade núdze sa pomoci dovolajú na jednotnom telefónnom čísle 112, ktoré platí takmer v celej EÚ (s výnimkou istých oblastí Bulharska). A ak sa predsa len dostanete do problémov, ako občan EÚ máte právo na bezplatné urgentné zdravotné ošetrenie v ktoromkoľvek z 27 štátov Únie.

  Vďaka novému pasu pre domáce zvieratá môžete so sebou k moru zobrať aj vášho miláčika Rexa a Lízu!

  Dovolenkári na pláži

  Dovolenkári na pláži

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 09/10/2014  |Na začiatok