Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Deň Európy 2013
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Ako už tradične, aj tento rok budeme v máji oslavovať Deň Európy. Pripravili sme si pre vás veľké množstvo zábavných podujatí.

  Deň Európy 2013

  9. máj 2013 Žlté ruže

  V 13 mestách na Slovensku, kde sa nachádzajú Europe Direct informačné centrá (Senica, Trenčín, Nitra, Komárno, Žilina, Banská Bystrica, Lučenec, Poprad, Spišská Nová Ves, Košice, Prešov, Trebišov) a v Bratislave, potešíme najmä dámy. Deň Európy oslávime tradične - rozdávaním žltých ruží a informačných materiálov o EÚ.

  9. máj 2013 električka EUréka

  Na deň Európy 9. mája bude premávať v Bratislave naša električka EUréka - spoznaj svoje práva celý deň zadarmo. Viac informácií o projekte Euréka - spoznaj svoje práva nájdete tu.

  9. máj 2013 Diskusia s Marošom Šefčovičom, podpredsedom Európskej komisie

  Presne na Deň Európy 9. mája sa uskutoční v Európskom informačnom centre diskusia s Marošom Šefčovičom, podpredsedom Európskej komisie zodpovedným za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu.
  Na stretnutí sa bude debatovať o témach súvisiacich s budúcnosťou Európy, stavom uplatňovania občianskych práv v EÚ a s prvými skúsenosťami po zavedení Európskej občianskej iniciatívy. Bude priestor aj na akékoľvek ďalšie otázky, ktoré vás v súvislosti s činnosťou Európskej únie zaujímajú. Pýtajte sa aj VY! Vaše otázky píšte na stenu podujatia na našom Facebook-u a my ich Marošovi Šefčovičovi odovzdáme!

  10. máj 2013 Deň Európy v Košiciach

  Gladiátor, Puding pani Elvisovej a Martin Harich vystúpia na Dni Európy v Košiciach. Navštívte celodenný program na dolnej bráne. Okrem spomínaných hviezd tam nájdete Európsky informačný stan, prezentačné stánky občianskych mimovládok a veľa iných zaujímavostí. Program podujatia nájdete tu .

   

  Deň Európy, 9. máj

  Myšlienky, ktoré viedli k vzniku Európskej únie, predstavil 9. mája 1950 francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman. Tento dátum sa v súčasnosti oslavuje ako kľúčový dátum pre vytvorenie EÚ.

  9. máj alebo Deň Európy je výročím Schumanovej deklarácie. Robert Schuman (francúzsky minister zahraničných vecí) počas príhovoru v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

  Jeho víziou bolo vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto subjektu, bola podpísaná o rok neskôr a vstúpila do platnosti v júli 1952.

  Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.

  Na samite EÚ konanom v roku 1985 v Miláne sa rozhodlo o tom, že 9. máj sa bude sláviť ako Deň Európy.

  Deň Európy je príležitosťou pre podujatia a oslavy, ktoré približujú inštitúcie EÚ k občanom Únie.

  Viac informácií o Dni Európy nájdete tu pdf - 737 KB [737 KB] .

  Čo už máme za sebou?

   

  3., 4. a 5. máj 2013 Bratislavský majáles

  Stan EUrópa bude tento rok aj na Bratislavskom majálese! Môžete sa tešiť na veľa hudby, zaujímavé debaty a súťaže v blízkom informačnom centre EÚ! Viac informácií o tomto multižánrovom festivale nájdete tu.

  Naše debaty na Majálese:

  o 14:30 v debatnom stane: Ja a moje m(i)esto
  Debata s ľudmi, ktorí vedia, že sa to dá.
  Moderátorka: Lucia Faltinová (Fórum donorov)
  Diskutujúci: Zuzana Čaputová (Via Iuris), Zora Jaurová (Aliancia Stará tržnica), Ivan Ježík (Voices)

  o 16:20 v debatnom stane: Čo sa za mladi naučíš?
  Debata o tom, ako slovenské školy pripravujú ľudí na život. 
  Moderátorka: Nora Gubková
  Diskutujúci: Katarína Neveďalová (poslankyňa EP), Miroslav Beblavý (poslanec NRSR) Jaroslav Holeček (Zväz automobilového priemyslu SR)

  o 17.40 v debatnom stane: Európske peniaze pre Bratislavu
  Debata o tom, ako zdroje z fondov Európskej únie môžu prispieť k skvalitneniu verejnej infraštruktúry v hlavnom meste.
  Moderuje Nora Gubková
  Diskutujúci: Pavol Frešo (župan Bratislavského samosprávneho kraja), Monika Flašíková-Beňová (poslankyňa Európskeho parlamentu) a zástupca mesta Bratislava

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 07/05/2013  |Na začiatok