Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Bezpečnosť na cestách sa zlepšuje
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Máme pre vás dobré správy. Bezpečnosť cestnej premávky v Európskej únii stúpa. Slovensko je na tom s bezpečnosťou na cestách dokonca lepšie ako naši českí či maďarskí susedia.

  premávka v Bratislave

  Úmrtnosť na cestách v celej EÚ vlani znova poklesla, a to v priemere o 9 %. Podľa aktuálnych údajov v cestnej premávke členských krajín Únie v roku 2012 pri dopravných nehodách alebo ich následkom zomrelo najmenej ľudí, odkedy sa začali tieto údaje zaznamenávať.

  Z aktuálnej štatistiky vyplýva, že v počte úmrtí na cestách pretrvávajú medzi jednotlivými krajinami EÚ značné rozdiely. Slovensko v posledných rokoch kopíruje európsky priemer, v roku 2012 úmrtnosť poklesla na 9%. Zatiaľ čo v roku 1965 vyhaslo na slovenských cestách 128 ľudských životov, vlani to bolo „len“ 55. Pre porovnanie, v susednom Maďarsku úmrtnosť na cestách poklesla o 5%, v Českej republike to bolo iba o 4%.

  Túto problematiku rieši Európska komisia pomocou Európskeho akčného programu pre bezpečnosť cestnej premávky 2011–2020. Cieľom EÚ je v najbližších desiatich rokoch znížiť počet úmrtí na cestách o polovicu.

  Počet úmrtí na cestách za posledné desaťročie klesol v Európskej únii o 43 %, počet vážnych zranení sa tiež znížil, konkrétne o 36 %. I keď sa pri dopravných nehodách v EÚ každoročne vážne zraní približne 250-tisíc ľudí. Medzi najčastejšie poranenia patria zranenia hlavy a mozgu, za nimi nasledujú zranenia nôh a chrbtice. Najviac ohrození sú chodci, cyklisti a motocyklisti – a z vekových skupín predovšetkým starší spoluobčania. Dôležité v rámci prevencie je tiež uvedomiť si, že k vážnym zraneniam v cestnej premávke dochádza častejšie v mestách ako na vidieku.

  Aj keď vidíme, že v rámci bezpečnosti na slovenských cestách nastal veľký pokrok, stále je čo zlepšovať. Preto sa zamyslite nad týmito číslami predtým, ako si najbližšie sadnete za volant.

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 22/03/2013  |Na začiatok