Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Košice 2013 otvárajú svoje brány
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová sa 20. januára v Košiciach pridá k prezidentovi Slovenskej republiky Ivanovi Gašparovičovi, ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi a primátorovi Richardovi Rašimu, aby oficiálne otvorila projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Otváracieho ceremoniálu sa zúčastní aj slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

  Komisárka príde do Košíc 19. januára a navštívi viaceré výstavy a kultúrne podujatia, okrem iného výstavu prác študentov Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach a módnu prehliadku, na ktorej sa predstavia traja slovenskí návrhári – Sewologylab, Izabela Komjati and Vlasta Žáková. Zúčastní sa aj vystúpenia troch vynikajúcich slovenských sólových hudobníkov – Petra Breinera, Borisa Lenka a Stana Palúcha – ktorí kombinujú klasiku, džez a juhoamerické hudobné vplyvy.

  Otvárací ceremoniál sa uskutoční v Štátnom divadle Košice 20. januára, kde komisárka Vassiliouová prednesie hlavný prejav. Téma ceremoniálu sa bude zakladať na myšlienke „Košického vesmírneho programu‟ zameraného na vyslanie „kultúrnej družice do vesmíru‟. Otvárací program bude priamym prenosom vysielaný na určenej webovej stránke.

  Okrem otváracieho ceremoniálu bude ročný program v Košiciach zahŕňať viaceré kultúrne podujatia, od festivalov, výstav, divadelných hier, pracovných dielní, umeleckých inštalácií po rôzne diskusné pódia. Mesto sa v ňom bude prezentovať ako križovatka starých trás medzi východom a západom.

  „To je veľmi výnimočný moment pre Košice, ktoré sú prvým mestom nesúcim titul Európskeho hlavného mesta kultúry na Slovensku.Som presvedčená, že mesto, región a krajina sa chopia tejto príležitosti, aby podporili dlhotrvajúci rozvoj a čo najviac využili kultúrny, hospodársky a sociálny prínos, ktorý tento rok prinesie.Tým, že sa Košice aj medzinárodne zviditeľnia, dúfam, že tento rok bude aj pre mesto príležitosťou upevniť medzi jeho obyvateľmi pocit spolupatričnosti k EÚ.Želám Košiciam veľa úspechov,″ uviedla komisárka Vassiliouová.

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 22/10/2013  |Na začiatok