Navigačný riadok


O NÁS
Zastúpenie Európskej komisie

Zastúpenie Európskej komisie


Film Café Európa
Poslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPoslať túto stránku prostredníctvom e-mailuPrintPrint

Zastúpenie Európskej komisie na Slovenskua mediálna spoločnosť Film Europe Media Companyorganizujú vo februári, marci a apríli sériu filmových projekcií a diskusií pod názvom FILM CAFÉ EURÓPA.

  Film Café Európa

  „Som veľmi rád, že sa nám podarilo zrealizovať takýto zaujímavý projekt. Zámerne sme vybrali  diela, ktoré vyvolajú diskusiu a môžu byť vnímané aj kontroverzne. Je to spôsob vďaka ktorému sa diváci zamyslia aj nad nie úplne bežnými  témami" hovorí Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. 

  Premietania sa uskutočnia v Nitre, Bratislave a v Žiline. V Nitre sa budú projekcie a diskusie konať v Kinoklube Tatra Nitra, v Bratislave v Kine Film Europe v Pisztoryho paláci a v Žiline na Stanici Žilina – Záriečie.

  Po každej projekcii bude nasledovať diskusia Juraja Kušnierikas pozvanými hosťami o tom, či a ako to, čo vo filme uvidíme nejako súvisí so životom mladých ľudí na Slovensku.

  Pozrite si video na YouTube a zistite o Film Café Európa viac.

  Vo februári sme začali oceňovaným avšak kontroverzným filmom nemeckého režiséra Davida Wnendta Bojovníčky (Die Kriegerin). Hlavnou hrdinkou je 20-ročná Marisa, ktorá nenávidí imigrantov, židov, vojakov, vlastne “všetkých”, ktorí podľa nej spôsobujú “úpadok” jej krajiny. Preto je súčasťou neonacistickej skupiny a chce si nechať vytetovať portrét Adolfa Hitlera.

  S Jurajom Kušnierikom diskutovali títo hostia :

  Nitra, 11. februára 2014 o 19:30h, Kinoklub Tatra:
  Katarzia - pesničkárka, hudobný objav roka 2013
  Igor Rjabinin - webový dizajnér, projekt Digitálna galéria SNG

  Bratislava, 12. februára 2014 o 19:00h, Kino Film Europe:
  Jakub Kroner - režisér úspešných filmov Bratislavafilm a Lóve
  Jakub Ptačin - webový dizajnér, projekty Poctivo a To sa nedá

  Žilina, 13. februára 2014 o 18:00h, Stanica Žilina-Záriečie:
  Dušan Dobiaš – koordinátor dobrovoľníkov, Stanica Žilina-Zárečie
  Vlado Ranta - eko-aktivista, OZ Preles

  Marcové premietanie bolo tematicky zamerané na ženy. Prinesli sme Vám debut talentovanej francúzskej herečky a režisérky Sylvie Testud Život tej druhej (La vie d'une autre) v hlavnej úlohe s Juliette Binoche. Film pojednáva o Marie a Paulovi, ktorí prežívajú lásku na prvý pohľad. Naplánujú a urobia si výlet na pláž a vášnivá noc môže začať. Ale na druhý deň ráno sa Marie zobudí a s hrôzou zistí, že si nedokáže spomenúť na posledných pätnásť rokov svojho života. Prekvapená sa dozvedá, že bola vydatá za Paula a ich manželstvo je v krachu. Zistí, že je matkou citlivého malého chlapca, majiteľkou rozprávkového bytu s romantickým výhľadom na Eiffelovu vežu, že riadi mocnú nadnárodnú spoločnosť s cennými papiermi a že je bezcharakterná mrcha. Netuší však, ako sa to všetko mohlo stať a ako k tomu všetkému došlo.

  S Jurajom Kušnierikom diskutovali títo hostia :

  Nitra, 18. marca 2014 o 19:30, Kinoklub Tatra:
  Eva Pavlíková – herečka
  Madla Rjabininová – psychoterapeutka, spolumajiteľka Kníhkupectva a antikvariátu s Libressom Pod Vŕškom

  Bratislava, 19. marca 2014 o 19:00, Kino Film Europe:
  Magda Vášáryová – poslankyňa NR SR

  Žilina, 20. marca 2014 o 18:00, Stanica Žilina-Záriečie:
  Zora Jaurová - producentka, divadelná dramaturgička, kritička a prekladateľka
  Mátyás Prikler – režisér a scenárista

  Posledná téma cyklu projektu Café Film Európa bude venovaná našej budúcnosti v Európskej únii. Vybrali sme pre Vás najúspešnejší bulharský film po roku 1989 Mission London. Táto  excentrická politická satira sleduje úspešné i neúspešné pokusy nového veľvyslanca Varadina o obnovenie činnosti Bulharskej ambasády v Londýne. Pri usporiadaní oslavy vstupu Bulharska do EÚ však musí čeliť ruskej mafii, neorganizovanému personálu, ale aj krásnej upratovačke, ktorá v noci pracuje ako striptérka.

  Tešíme sa na Vás v utorok 8. 4. 2014 v Nitre, v Kinoklube Tatra Nitra; v stredu 9. 4. 2014 v Bratislave, v Kine Film Europe v Pisztoryho paláci; a vo štvrtok 10. 4. 2014 v Žiline v Stanici Žilina - Zárečie.

  Distributérom všetkých uvedených filmov je na Slovensku mediálna spoločnosť Film Europe Media Company.

  Vstup na všetky projekcie je voľný.

  Mediálnym partnerom projektu je Rádio FM.

  Plagát Film Café Európa s časovým harmonogramom premietaní si môžete stiahnuť tu pdf - 1000 KB [1000 KB] .

  Súvisiace odkazy

  Posledná aktualizácia: 28/03/2014  |Na začiatok