Navigačný riadok

Navigačná ponuka podstránok

Aktuality

 • - Zvoľte si kategóriu -
 • Doprava a cestovanie
 • Energetika a prírodné zdroje
 • EÚ v skratke
 • Hospodárstvo, financie, dane a hospodárska súťaž
 • Kultúra, vzdelávanie a mládež
 • Podnikanie
 • Poľnohospodárstvo
 • Regióny a miestny rozvoj
 • Spravodlivosť a práva občanov
 • Veda a technika
 • Vonkajšie vzťahy a zahraničné veci
 • Zamestnanosť a sociálne práva
 • Životné prostredie, spotrebitelia a zdravie
 
Kľúčové slová:
Program cezhraničnej spolupráce Interreg

Ďalší program cezhraničnej spolupráce „Interreg“ pre Slovensko schválený

31/07/2015

Európska komisia prijala 28. júla 2015 nový program cezhraničnej spolupráce („Interreg“) medzi Slovenskom a Rakúskom, na ktorý je pridelených vyše 75 miliónov EUR z regionálnych fondov EÚ. Ide už o tretí medziregionálny program „Interreg“ na podporu riešenia cezhraničných problémov medzi Slovenskom a jeho susednými krajinami, ktorý bol prijatý v tomto roku. Vo februári Komisia schválila program Interreg pre Slovensko a Poľsko vo výške vyše 154 miliónov EUR a v júni program regionálnej spolupráce medzi Slovenskom a Českou republikou v hodnote viac ako 90 miliónov EUR.

Doprava a cestovanie, Regióny a miestny rozvoj, Veda a technika, Životné prostredie, spotrebitelia a zdravie

 
Súťaže v životnom prostredí pre mestá

Dve súťaže v oblasti životného prostredia pre mestá

29/07/2015

Európska komisia otvorila ďalší ročník súťaží v oblasti životného prostredia o ocenenia „Európsky zelený list“ a „Európske zelené mesto“, ktoré sú otvorené Európskym mestám.

Životné prostredie, spotrebitelia a zdravie

 
Roma Spirit

Roma Spirit 2015

29/07/2015

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku je aj tento rok partnerom projektu Roma Spirit, ktorý je zameraný na prezentáciu pozitívnych prínosov v prospech rómskeho etnika a ocenenie aktívnej snahy jednotlivcov a organizácií zlepšovať životné podmienky a plnohodnotne a dôstojne integrovať rómsku menšinu.

Nominácie príkladov dobrej praxe jednotlivcov, mimovládnych organizácií, firiem, obcí a iných subjektov, ktorí sa svojou každodennou prácou aktívne podieľajú na zlepšení kvality života, sociálnych podmienok a postavenia rómskej menšiny v našej spoločnosti v rámci 7. ročníka ocenenia Roma Spirit 2015 je možné zaslať do 31. júla 2015. Viac informácií nájdete na webovej stránke projektu http://www.gypsyspirit.eu/.

Spravodlivosť a práva občanov

 
Školské jedlo

Ako pripraviť výživné a zároveň chutné jedlá na školách v EÚ

28/07/2015

Podpora zdravia detí je výbornou  investíciou do budúcnosti nielen ich samotných, ale celej Európy. Najlepším spôsobom, ako podporiť zdravý rast a vývin detí, je zabezpečiť im výživnú a chutnú stravu na školách – v školských jedálňach.

Životné prostredie, spotrebitelia a zdravie

 
prekladatelia

Výberové konanie pre slovenských prekladateľov

16/07/2015

Európsky úrad pre výber pracovníkov (EPSO) organizuje v tomto roku výberové konanie na miesta slovenských prekladateľov v inštitúciách EÚ. Miestom práce bude Luxemburg alebo Brusel. Výberové konanie sa oficiálne začína 30. júla 2015, záverečným dátumom na podanie prihlášok je 1. september 2015. Viac informácií nájdete na Facebookovej stránke http://on.fb.me/1LdID6M.

Kultúra, vzdelávanie a mládež

 
Letný energetický balíček

Letný energetický balíček

16/07/2015

Energetická efektívnosť je pre Junckerovu Komisiu jednou z hlavných priorít‬. Komisia preto 15. júla 2015 predložila návrhy, ktorých cieľom je zaviesť v energetike nový prístup s dôrazom na spotrebiteľa, iniciovať novú koncepciu európskeho trhu s elektrickou energiou, aktualizovať systém štítkov energetického označovania a preskúmať systém EÚ na obchodovanie s emisiami.

Energetika a prírodné zdroje, EÚ v skratke, Životné prostredie, spotrebitelia a zdravie

 
Návštevníci EÚ info zóny

Návštevníci EÚ info zóny – plní pohody aj konštruktívnej kritiky

16/07/2015

Mladí ľudia, ktorí doteraz nemerali cestu do bratislavského Európskeho informačného centra alebo nenarazili na stránku www.vasaeuropa.eu, dostali na festivale Bažant Pohoda 2015 skvelú šancu – dozvedieť sa o možnostiach cestovania, dobrovoľníčenia, štúdia či práce v Európskej únii (EÚ). Mohli zároveň v EÚ info zóne napísať svoj slobodný názor na fungovanie EÚ. Takmer polovica názorov bola naozaj konštruktívnou kritikou a spätnou väzbou nielen pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

EÚ v skratke, Kultúra, vzdelávanie a mládež

 
centrum Bratislavy

Slováci žijú dlhšie, doťahujú sa na európsku úroveň, no sú stále nespokojní

15/07/2015

Slováci v porovnaní s ostatnými krajinami vynikajú v počítačových zručnostiach, kde predbehli krajiny ako Nemecko alebo Francúzsko. Veľmi dobre sme na tom aj so znalosťou cudzích jazykov. Na základe výsledkov správy približne 33 % občanov SR rozpráva dvomi cudzími jazykmi, zatiaľ čo priemer EÚ je približne 21 % občanov, ktorí ovládajú aspoň dva cudzie jazyky.

EÚ v skratke, Štatistiky

 
Skvelá EUrópa opäť na festivale Bažant Pohoda

Skvelá EUrópa opäť na festivale Bažant Pohoda

15/07/2015

Aj tento rok ste sa mohli na najväčšom slovenskom hudobnom festivale Bažant Pohoda zapojiť do zaujímavých debát Café Európa v EUrópa stage. V EÚ informačnej zóne ste mnohí preukázali svoje vedomosti o fungovaní EÚ v súťažiach, kvízoch aj EÚ kolese šťastia.

EÚ v skratke, Kultúra, vzdelávanie a mládež, Newsletter - Top news

 
počítačová klávesnica

Hľadáme prekladateľov

14/07/2015

Ak ovládate na výbornej úrovni prekladateľské zručnosti z anglického do slovenského jazyka a nie je vám vzdialený aspoň jeden z týchto jazykov – francúzština, nemčina, taliančina alebo španielčina – prihláste sa do výberového konania Európskej komisie na prekladateľské pozície najneskôr do 2. septembra 2015. Pošlite váš motivačný list a vyplnený formulárdoc na emailovú adresu DGT-AT-EN@ec.europa.eu.

Inštitucionálne záležitosti

 
mesto Košice

Tvorivosť často prináša Európe viac než fabriky

14/07/2015

Spojenie kreatívny priemysel mnohým stále znie nezlučiteľne. Pritom ide o oblasť, ktorá v Európe zažíva rozmach.

Komentár Dušana Chreneka

EÚ v skratke, Kultúra, vzdelávanie a mládež, Podnikanie

 
Euro bankovky a mince

Dane by firmy mali platiť tam, kde vytvárajú zisky

10/07/2015

Daňové systémy a ich správa predstavujú v Európe neprehľadnú spleť, ktorú mnohé firmy poľahky obchádzajú.

Komentár Dušana Chreneka

Hospodárstvo, financie, dane a hospodárska súťaž

 
Dvaja ľudia sediaci na pláži s notebookom.

Telefonovanie v zahraničí už čoskoro bez roamingových poplatkov

07/07/2015

Od júna 2017 sa na internete pripravte na záplavu fotiek z letných dovoleniek od vašich priateľov. Konečne sa dočkáme zrušenia poplatkov za roaming.

Životné prostredie, spotrebitelia a zdravie

 
EÚ pre spotrebiteľov

Nebojme sa pri nákupoch využívať naše práva

07/07/2015

Iba každý ôsmy spotrebiteľ v EÚ pozná svoje základné práva. Ak sa ich naučíme využívať, možnosti obchodníkov poškodiť nás môžu klesnúť na minimum. 

Komentár Dušana Chreneka

EÚ v skratke, Newsletter - News, Podnikanie, Spravodlivosť a práva občanov

 
Mladý digitálny Európan

Mladý digitálny Európan 2015

06/07/2015

K populárnej súťaži Mladý Európan tento rok pribudol nový formát - Mladý digitálny Európan. Do prvého ročníka vedomostnej súťaže pre žiakov druhých a tretích ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl sa zapojilo 1 854 chlapcov a dievčat zo 130 slovenských škôl. Víťazi si svoje ocenenia prevzali 23. júna 2015 v Európskom informačnom centre v Bratislave.

EÚ v skratke, Inštitucionálne záležitosti, Kultúra, vzdelávanie a mládež

 
Pomoc utečencom

Pomoc utečencom to nie sú len čísla

26/06/2015

Ešte pred pár mesiacmi bola diskusia o migrácii na Slovensku len minimálna. Ak sa diskutovalo, tak viac o emigrácii slovenských mozgov do zahraničia. Všetko sa zmenilo, keď sa do médií dostala informácia o preplnenej lodi smerujúcej k ostrovu Lampedusa v Stredozemnom mori so stovkami utečencov z krajín zmietaných vojnovými konfliktmi a hladomorom ako Eritrea, Sýria, Somálsko či Etiópia.

Komentár Dušana Chreneka

Spravodlivosť a práva občanov, Vonkajšie vzťahy a zahraničné veci

 
Investičný plán pre Európu

Investičný plán pre Európu

17/06/2015

Slovensko oznámilo, že prispeje 400 miliónov EUR na projekty financované prostredníctvom Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), ktorý je základným prvkom investičného plánu pre Európu s rozpočtom 315 miliárd EUR.

EÚ v skratke, Hospodárstvo, financie, dane a hospodárska súťaž

 
 

Nenašli sa žiadne výsledky

Ďalšie nástroje

 • Verzia na tlač
 • Zmenšiť písmo
 • Zväčšiť písmo

Zostaňte v spojení

Pomôžte nám zlepšiť sa

Áno Nie