|
EIT reuneşte instituţii de învăţământ superior, centre de cercetare şi întreprinderi de excelenţă, în vederea abordării provocărilor societale majore într-un mod inovator. Acesta completează alte iniţiative europene din domeniul învăţământului şi cercetării şi se află în centrul noului program-cadru pentru cercetare şi inovare Orizont 2020 (pentru informaţii suplimentare, a se vedea MEMO/11/851).
Comisia intenţionează să înfiinţeze noi CCI uri în două etape:
- Primul grup, care urmează să fie înfiinţat în 2014, va avea următoarele teme: inovare pentru un stil de viaţă sănătos şi îmbătrânire activă (îmbunătăţirea calităţii vieţii şi a bunăstării cetăţenilor de toate vârstele); food4future (un lanţ de aprovizionare cu alimente durabil, de la fermă la consumator); materii prime (explorare, extracţie, prelucrare, reciclare şi înlocuire durabilă a materiilor prime);
- Următoarea serie de CCI-uri, care urmează să fie stabilit în 2018, se va axa pe: producţia cu valoare adăugată (dezvoltarea unor procese de producţie mai competitive, mai durabile şi mai ecologice); societăţi sigure şi inteligente (abordarea deficienţelor de securitate ale Europei prin dezvoltarea şi implementarea unor soluţii TIC inovatoare); precum şi mobilitatea urbană: (asigurarea unui sistem de mobilitate urbană mai ecologic, mai inclusiv, mai sigur şi mai inteligent).
Temele au fost selectate pe baza criteriilor stabilite de Comisie, în urma unei consultări publice cu comunitatea de inovare.
|