Cale de navigare

Evenimente la Spațiul Public European

02/07/2013 10:00:00

    Spațiul Public European a găzduit, în perioada 14 iunie-13 iulie 2013, expoziția de pictură „Ferestre spre Europa” a artistei Ima Montoya (Spania).

    Expoziția a inclus 12 lucrări reprezentând fragmente din viata unor capitale europene, printre care București, Bruxelles, Lisabona, Amsterdam ș.a.

    „Vitalitatea pictoriței basce este copleșitoare, lucrările sale nu sunt deloc niște imagini statice, în ele se întâmplă lucruri, iar privitorul vede foarte clar ce s-a întâmplat înainte și ce se va întâmpla în câteva minute.” (catalogul expoziției)

    Expoziția a fost organizată de Reprezentanța Comisiei Europene în România, Biroul de Informare al Parlamentului European în România și Institutul Cervantes.

     

    În fiecare joi seară, de la ora 19:00, la SPE se derulează JOIA de film, un program de proiecții gratuite de filme artistice și documentare. Publicul poate viziona filme variate, de genuri diferite și venind din toate colțurile lumii, dar care au ceva de spus. Fie că subiectele lor generează dezbatere sau oferă răspunsuri la întrebări importante, acestea vor lăsa o urmă în sufletul sau mintea spectatorilor. JOIA de film se adresează tuturor, de la elevi și studenți până la oameni maturi și pensionari.

    JOIA de film a continuat, în luna mai, colaborarea cu Festivalul One World Romania – festival de film documentar dedicat drepturilor omului, iar publicul a putut viziona câteva dintre titlurile care au fost difuzate în ediția 2013 a festivalului.

    Până acum au fost difuzate următoarele filme:

    • 12 iunie, ora 19:00: SEPTEMBER (dramă, Grecia-Germania, regia: Penny Panayotopoulou, 2013, 105 min.) – proiecția marchează ultima lună de Președinție Greacă a Uniunii Europene (ianuarie-iunie 2014) și este organizată cu sprijinul Fundatia Culturala Greaca.
    • 5 iunie, ora 19:00: ETERNA ÎNTOARCERE A LUI ANTONIS PARASKEVAS/ The Eternal Return of Antonis Paraskevas/ Η αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά (dramă, Grecia-Republica Cehă, regia: Elina Psikou, 2013, 88 min.) – proiecția marchează ultima lună de Președinție Greacă a UE și este organizată cu sprijinul Fundatia Culturala Greaca.
    • 29 mai, ora 21:15: LE QUATTRO VOLTE (dramă, Italia-Germania-Elveția, regia: Michelangelo Frammartino, 2010, 88 min.) – proiecție organizată cu sprijinul Clorofilm
    • 29 mai, ora 19:00: LUME NEDREAPTĂ/ Unfair World/ Άδικος κόσμος (comedie dramatică, Grecia-Germania, regia: Filippos Tsitos, 2011, 107 min.) – proiecție organizată cu sprijinul Fundatia Culturala Greaca
    • 22 mai, ora 19:00: Barbara (dramă, Germania, 2012, regia: Christian Petzold, 105 min.)
    • 15 mai, ora 19:00: Habemus Papam (dramă, Italia-Franța, 2011, regia: Nanni Moretti, 102 min.)
    • 8 mai, ora 19:00: Paradisul spulberat / The Broken Circle Breakdown (dramă, muzical, Belgia, 2012, regia: Felix van Groeningen, 110 min.) - N. 15
    • 24 aprilie, ora 19:00: Nimic personal/Nothing Personal (dramă, Irlanda-Olanda, regia: Urszula Antoniak, 2009, 85 min., A.P. - 12) – proiecția marchează Ziua Națională a Olandei (30 aprilie) și este organizată în parteneriat cu Clorofilm
    • 10 aprilie, ora 19:00: Nannerl, sora lui Mozart/Nannerl, la soeur de Mozart (dramă biografică, Franța, regia: René Féret, 2010, 120 min.) – proiecție organizată în parteneriat cu Clorofilm.
    • 3 aprilie, ora 19:00: Lumea e mare, iar salvarea se ascunde după colţ/Svetat e golyam i spasenie debne otvsyakade/The World is Big and Salvation Lurks Around the Corner (dramă, Bulgaria-Germania-Slovenia-Ungaria, regia: Stephan Komandarev, 2008, 105 min.)
    • 27 martie, ora 19:00:Lume nedreaptă/ Unfair World/ Άδικος κόσμος (comedie dramatică, Grecia-Germania, regia: Filippos Tsitos, 2011, 107 min.)
    • 20 martie, ora 19:00: Seară de animație irlandeză
    • 13 martie, ora 19:00: Seară de film documentar maghiar
    • 6 martie, ora 19:00: Străina / Die Fremde (dramă, Germania, 2010, regia: Feo Aladag, 119 min.)
    • 27 februarie, ora 19:00 - Ducesa/The Duchess http://imdb.to/LhdbZL
    • 20 februarie, ora 19:00 - Amarcord http://imdb.to/1nuMhNu
    • 3 februarie, ora 19:00 - Cetățeanul Kane/Citizen Kane http://imdb.to/1nuM2Sx
    • 6 februarie, ora 19:00: Rațiune și simțire / Sense and Sensibility (dramă, romantic, S.U.A.–Regatul Unit, 1996, regia: Ang Lee, 136 min.)
    • 30 ianuarie, ora 19:00: Viața amoroasă a unui laș tandru / Ljubavni život domobrana / Love Life Of A Gentle Coward (comedie, Croația, 2009, regia: Pavo Marinkovic, 95 min.) – proiecție organizată cu sprijinul Ambasadei Republicii Croația în România
    • 23 ianuarie, ora 19:00: Nu ne vom opri aici / Nije kraj / Will Not End Here (comedie dramatică, Croația-Serbia, 2008, regia: Vinko Bresan, 100 min.) – proiecție organizată cu sprijinul Ambasadei Republicii Croația în România.
    • 16 ianuarie, ora 19:00: În spatele sticlei / Iza stakla / Behind the Glass (dramă, Croația, 2008, regia: Zrinko Ogresta, 80 min.) – proiecție organizată cu sprijinul Ambasadei Republicii Croația în România
    • 9 ianuarie, ora 19:00: Dr. Parnassus / The Imaginarium of Doctor Parnassus (aventură, Marea Britanie-Canada-Franța, 2009, regia: Terry Gilliam, cu: Heath Ledger, Johnny Depp, Jude Law, Colin Farrell și Christopher Plummer, 123 min.) – A.P.-12
    • 19 decembrie, ora 19:00: Inima de cerneală / Inkheart (aventură, Germania-Regatul Unit-S.U.A., 2008, regia: Iain Softley, cu: Brendan Fraser, Paul Bettany, Helen Mirren, 106 min.)
    • 12 decembrie, ora 19:00: Uriașul cel egoist / The Selfish Giant (dramă, Regatul Unit, 2013, regia: Clio Barnard, 93 min.)
    • 5 decembrie, ora 19:00: Paradisul spulberat / The Broken Circle Breakdown (dramă, Belgia, 2012, regia: Felix van Groeningen, 110 min.)
    • 28 noiembrie, ora 19:00: Miele (dramă, Italia-Franța, 2013, regia: Valeria Golino, 100 min.) – film finalist pentru Premiul LUX 2013
    • 21 noiembrie, ora 19:00: Călătorie la Ierusalim / Patuvane kam Yerusalim / Journey to Jerusalem (dramă, Bulgaria-Germania, regia: Ivan Nichev, 2003, 112 min.) – proiecție realizată cu sprijinul Ambasadei Republicii Bulgaria în România
    • 14 noiembrie, ora 19:00: După sfârșitul lumii / Sled kraja na sveta / After the End of the World (dramă, Bulgaria, regia: Ivan Nichev, 1998, 112 min.) – proiecție realizată cu sprijinul Ambasadei Republicii Bulgaria în România.
    • 7 noiembrie, ora 19:00: Seară de animație poloneză – proiecția marchează Ziua națională a Poloniei
    • 31 octombrie, ora 19:00: În slujba regelui Angliei / Obsluhoval jsem anglického krále / I Served the King of England (comedie dramatică, Republica Cehă-Slovacia, 2006, regia: Jirí Menzel, după romanul omonim de Bohumil Hrabal, 120 min., A.P.-12) – proiecția marchează Ziua națională a Republicii Cehe (28 octombrie)24 octombrie, ora 19:00: Amadeus (S.U.A., 1984, regia: Milos Forman)
    • 17 octombrie, ora 19:00: Bunicul / El abuelo (Spania, 1998, regia: José Luis Garci) - proiecție care marchează Ziua Spaniei, prin amabilitatea Institutului Cervantes
    • 10 octombrie, ora 19:00: Tânăra Victoria / The Young Victoria (dramă biografică, S.U.A.-Regatul Unit, 2009, regia: Jean-Marc Vallée, cu: Emily Blunt, Rupert Friend, Paul Bettany , 105 min.)
    • 3 octombrie, ora 19:00: "Frații Grimm" (fantastic, S.U.A.-Republica Cehă-Regatul Unit, 2005, regia: Terry Gilliam, cu: Matt Damon, Heath Ledger, Monica Belucci, 118 min.)
    • 26 septembrie, ora 19:00: "Cercul literar Jane Austen" / "The Jane Austen Book Club" (comedie romantică, S.U.A., 2007, regia: Robin Swicord, 106 min.) - proiecție care marchează Ziua Europeană a Limbilor.
    • 25 iulie, ora 19:00: „Jandarmul și jandarmerițele”/„ Le gendarme et les gendarmettes” (comedie, Franța, 1982, regia: Tony Aboyantz, Jean Girault, cu: Louis de Funès, Michel Galabru, Maurice Risch, 102 min.)
    • 18 iulie, ora 19:00: „2001: Odiseea spațială”/ „2001: A Space Odyssee” (SF, SUA, 1968, regia: Stanley Kubrick, 141 min.)
    • 11 iulie, ora 19:00: La vie en rose/La môme (dramă biografică, Franța-Regatul Unit-Republica Cehă, 2007, regia: Olivier Dahan, 140 min.) – proiecție care marchează Ziua Națională a Franței (14 iulie)
    • 4 iulie, ora 19:00: „Jandarmul la New York”/„Le gendarme à New York” (comedie, Franța-Italia, 1965, regia: Jean Girault, cu: Louis de Funès, Michel Galabru, Christian Marin, 100 min.)
    • 27 iunie, ora 19:00: Numele Trandafirului / Der Name der Rose (dramă, mister, 1986, regia: Jean-Jacques Annaud, cu: Sean Connery, Ron Perlman)
    • 20 iunie, ora 19:00: „Înainte de apus”/„Before Sunset” (dramă romantică, SUA, 2004, regia: Richard Linklater, cu: Ethan Hawke, Julie Delpy, 80 min.)
    • 6 iunie, ora 19:00: Stai liniștit / Scialla! / Easy! (comedie, Italia, 2011, regia: Francesco Bruni,95')
    • 30 mai, ora 19:00: Jurnalele lui Turner / The Turner Film Diaries (documentar, Olanda-Taiwan, 2012, regia: James T. Hong, 26') și Purificatorii / The Cleaners (documentar, Marea Britanie-Grecia, 2012, regia: Konstantinos Georgousis, 37') – reluări One World Romania 2013
    • 23 mai, ora 19:00: Trădarea/ The Betrayal (documentar, Marea Britanie-Norvegia, 2014, regia: Karen Winther, 64') – reluare One World Romania 2013
    • 16 mai, ora 19:00: Voci interzise / Forbidden Voices (documentar, Elveția, 2012, regia: Barbara Miller, 92')– reluare One World Romania 2013
    • 9 mai, Ziua Europei,  18:30: Io sono Li / Shun Li and the Poet (dramă, Italia-Franța, 2011, regia: Andrea Segre, 92')– câștigător al Premiului LUX în 2012 și 20:30: Revizuire / Revision (documentar, Germania, 2012, regia: Philip Scheffner, 106') – reluare One World Romania 2013
    • 25 aprilie, ora 19:00: Legile lui Matei / De Regels van Matthijs / Matthew’s Laws (documentar, Olanda, 2012, regia: Marc Schmidt, 72') - proiecţie urmată de o discuţie pe tema autismului, la care au participat doamna Andreea Sorescu, director executiv al Asociaţiei „Invingem Autismul”, şi doamna Alina Vanghele, vicepreşedinte al organizaţiei „AUTISM ROMÂNIA-Asociaţia Părinţilor Copiilor cu Autism”. Discuţia a fost moderată de domnul Doru Toma, reprezentant al One World Romania.
    • 18 aprilie, ora 19:00: După tăcere / Après le silence / After the Silence (documentar, Romania / Franta, 2012, regia: Vanina Vignal, 96')
    • 11 aprilie, ora 19:00: Sindromul Punk / Kovasikajuttu / The Punk Syndrome (documentar, Finlanda, 2012, regia: Jukka Kärkkäinen / J-P Passi,85')
    • 4 aprilie: Jucării / Zabawki (Polonia, 2011,documentar, regia: Andrzej Wolski, 52')
    • 28 martie:  Înainte de răsărit / Before Sunrise (dramă romantică, SUA-Austria-Elveția, 1995, regia: Richard Linklater, cu: Ethan Hawke, Julie Delpy, 105’)
    • 21 martie: Once / Odată (dramă muzicală, Irlanda, 2006, regia: John Carney, 85’)
    • 14 martie: Vânt din Est (documentar, 2010, regia: Szomjas György, 80')
    • 7 martie: Scrisoarea Sumnei (documentar, Israel, 2012, regia: Timna Goldstein, 54') și La revedere, Mandima (documentar, Elveția, 2010, regia: Robert-Jan Lacombe, 11')
    • 28 februarie:  Planeta Kirsan (documentar, Polonia, 2010, regia: Magdalena Pieta, 50') și Ultima zi de vară (documentar, Polonia, 2010, regia: Piotr Stasik, 30')
    • 21 februarie: aici… adică acolo (documentar, România, 2012, regia: Laura Căpăţână Juller, 73')
    • 14 februarie: Dreptate pentru Serghei (documentar, Olanda, 2010, regia: Martin Maat, Hans Hermans, 62')
    • 7 februarie: Școala noastră (documentar, SUA, Elvetia, 2011, regia: Mona Nicoară, Miruna Coca-Cozma, 94')
    • 31 ianuarie: Decrescendo (documentar, Polonia, 2011, regia: Marta Minorowicz, 25') și Într-o zi vom fi fericiți (documentar, Polonia, 2011, regia: Pawel Wysoczanski, 42')
    • 24 ianuarie: Adevărata Rețea Socială (documentar, Marea Britanie, 2011, regia: Ludovica Fales, Srdjan Keca, Isis Thompson, 75')
    Ultima actualizare: 09/07/2014  |Începutul paginii