Ścieżka nawigacji

 > Informacje
Icon of Google plus and Facebook Icon Facebook Icon Google+
Zdjęcie Noc Naukowców

Szaleni naukowcy planują o zmroku przejęcie władzy nad światem?

Tego absolutnie nie spodziewajcie się po Nocy Naukowców! W rzeczywistości są to popularnonaukowe imprezy tematyczne i zabawy edukacyjne. Pokazują w interaktywny i ciekawy sposób, czym naprawdę zajmują się naukowcy i jak ich badania wpływają na nasze życie. Odbywa się to poprzez czynne uczestnictwo w eksperymentach, pokazy naukowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci, zorganizowane wizyty w laboratoriach badawczych czy konkursy naukowe. Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. W 2012 roku te popularnonaukowe imprezy odbędą się w piątek 28 września w około 300 miastach w 32 krajach Europy.

Znajdź imprezę w swojej okolicy. Imprezy są wspierane przez Komisję Europejską jako część "Działań Marie Curie": programu UE, który wspiera europejskie kariery naukowe. Konkursami grantowymi na (współ)finansowanie tych imprez przez UE kieruje Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA).

Dlaczego miałoby mnie to interesować?

Zdjęcie Noc Naukowców Jako popularnonaukowe imprezy tematyczne, Noce Naukowców są ciekawe dla wszystkich zainteresowanych tym, jak działa świat i wpływem nauki na ich codzienne życie. Interesujący pokaz czy warsztat znajdą dla siebie osoby w każdym wieku - z rodziną, szkołą, przyjaciółmi lub samemu. Wiele spośród tych popularnonaukowych imprez pozwoli Ci obejrzeć pracę naukowców "od kuchni", np. wejść do laboratoriów zwykle niedostępnych dla publiczności. Wiele spośród tych popularnonaukowych imprez pozwoli Ci obejrzeć pracę naukowców "od kuchni", np. wejść do laboratoriów zwykle niedostępnych dla publiczności.

Czy już przeoczyłem Noc Naukowców?

Zdjęcie Noc NaukowcówNoce Naukowców są organizowane co roku we wrześniu, pierwsza odbyła się w 2005 r. W 2011 roku przyciągnęły one prawie 800 tys. odwiedzających, a niektóre z imprez - w tym polskich - uhonorowano prestiżowymi nagrodami.

Czy chciałbyś zorganizować taką imprezę następnym razem?

Zdjęcie Noc Naukowców Prawo do organizowania imprez Nocy Naukowców jest przyznawane na podstawie konkursu propozycji, z których tylko najlepsze otrzymają wsparcie UE. Konkurs na organizację imprez w 2013 r. zostanie opublikowany 2 października 2012, z terminem zgłoszeń do 8 stycznia 2013 r. Jeśli uważasz, że możesz zorganizować taką popularnonaukową imprezę na skalę krajową lub regionalną i działasz na terenie UE lub kraju stowarzyszonego, tutaj znajdziesz więcej informacji na temat zasad składania wniosków.

Czy masz uwagi dotyczące tej strony lub samych imprez?

Zdjęcie Noc NaukowcówWyślij je na adres REA-COMMUNICATION@ec.europa.eu