Ścieżka nawigacji

 > Informacje
Icon of Google plus and Facebook Icon Facebook Icon Google+
Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczne

Szaleni wynalazcy planują o zmroku przejęcie władzy nad światem?

Tego absolutnie nie spodziewajcie się po Europejskiej Nocy Naukowców! W rzeczywistości są to popularnonaukowe imprezy tematyczne i zabawy edukacyjne. To okazja, by poznać naukowców, porozmawiać z nimi i przekonać się, co naprawdę robią dla społeczeństwa, w ciekawy i interaktywny sposób. Odbywa się to poprzez czynne uczestnictwo w eksperymentach, pokazy naukowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci, zorganizowane wizyty w laboratoriach badawczych czy konkursy naukowe.

 

Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. W 2014 roku te popularnonaukowe imprezy odbędą się w piątek 26 września w około 300 miastach w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich.

 

Imprezy są wspierane przez Komisję Europejską jako część "Działań Marie Skłodowska-Curie": programu UE, który pomaga w rozwoju europejskich karier naukowych.

Dlaczego miałbym w tym uczestniczyć?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneJako popularnonaukowe imprezy tematyczne, Europejskie Noce Naukowców są ciekawe dla wszystkich zainteresowanych tym, jak działa świat i wpływem nauki na ich codzienne życie. Interesujący pokaz czy warsztat znajdą dla siebie osoby w każdym wieku - z rodziną, szkołą, przyjaciółmi lub samemu.

 

Wiele spośród tych imprez pozwoli Ci obejrzeć pracę naukowców "od kuchni", np. wejść do laboratoriów zwykle niedostępnych dla publiczności. Być może odkryjesz w sobie pasje badacza, jednocześnie uczestnicząc w ogólnoeuropejskim wydarzeniu.

Czy już przeoczyłem Europejską Noc Naukowców?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneNoce Naukowców są organizowane co roku we wrześniu, pierwsza odbyła się w 2005 r. W 2012 roku przyciągnęły one ponad milion odwiedzających. Poprzednie edycje niektórych z imprez - w tym polskich - uhonorowano prestiżowym nagrodami. Znajdź poprzednie imprezy: 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013.

 

Kto może zostać organizatorem?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematycznePrawo do organizowania Europejskiej Nocy Naukowców jest przyznawane na podstawie konkursu propozycji, z których tylko najlepsze otrzymają wsparcie UE. Konkursami tymi kieruje Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA).

 

Konkurs na organizację imprez w 2014 i 2015 r. został opublikowany 11 grudnia 2013 r., z terminem zgłoszeń do 4 marca 2014 r. Zapraszamy do zapoznania się z wymogami konkursowymi. Jeżeli przeoczyłeś poprzedni termin, ale interesuje Cię organizacja takiego wydarzenia w przyszłości, śledź stronę internetową REA, gdzie zamieszczać będziemy nowe ogłoszenia.

 

 

Czy masz uwagi dotyczące tej strony lub samych imprez?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneWyślij je na Zespołowi ds. Komunikacji Społecznej REA.