Ścieżka nawigacji

 > Informacje
Icon of Facebook Facebook
Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczne

Szaleni wynalazcy planują o zmroku przejęcie władzy nad światem?

Tego absolutnie nie spodziewajcie się po Europejskiej Nocy Naukowców! W rzeczywistości są to popularnonaukowe imprezy tematyczne i zabawy edukacyjne. To okazja, by osobiście spotkać się z  naukowcami i w ciekawy, interaktywny sposób przekonać się, co naprawdę robią dla nas.

 

Będziecie mieli możliwość czynnego uczestniczenia w eksperymentach, pokazach naukowych, zajęciach edukacyjnych dla dzieci, zorganizowanych wizytach w laboratoriach badawczych, czy konkursach.

 

Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. W tym  roku te popularnonaukowe imprezy odbędą się w sobotę 30  września w około 250 miastach  Europy i sąsiednich krajów. Imprezy są współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach programu Działań Maria Skłodowska-Curie", którego celem jest rozwój europejskich karier naukowych.

Dlaczego miałbym w tym uczestniczyć?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneEuropejska Noc Naukowców, jako zbiór popularnonaukowych imprez tematycznych, jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich  zainteresowanych tym, jak działa świat oraz wpływem nauki na codzienne życie. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś interesującego dla siebie: ciekawe  pokazy czy warsztaty.

 

Wiele spośród tych imprez pozwoli Ci obejrzeć pracę naukowców "od kuchni", np. wejść do laboratoriów zwykle niedostępnych dla publiczności. Być może odkryjesz w sobie pasje badacza, jednocześnie uczestnicząc w ogólnoeuropejskim wydarzeniu.

Jak popularna jest Europejska Noc Naukowców? ?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneNoce Naukowców są organizowane co roku we wrześniu, pierwsza odbyła się w 2005 r.
O sukcesie imprez może świadczyć fakt, że kilka poprzednich edycji zostało uhonorowanych krajowymi nagrodami. W 2015 roku, w dziesięciolecie swojego istnienia przyciągnęły one ponad milion uczestników i osiemnaście tysięcy naukowców w 280 miastach z Europy i z sąsiednich krajów.

 

Kto może zostać organizatorem?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematycznePrawo do organizowania Europejskiej Nocy Naukowców jest przyznawane na podstawie konkursu propozycji, z których tylko najlepsze otrzymają wsparcie UE. Konkursami tymi kieruje Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA).

 

Następny konkurs na organizacje imprez w ramach Europejskiej Nocy Naukowców w latach 2018 i 2019, będzie opublikowany w 2017 roku.

Czy masz uwagi dotyczące tej strony lub samych imprez?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneWyślij je na Zespołowi ds. Komunikacji Społecznej REA.