Ścieżka nawigacji

 > Informacje
Icon of Facebook Facebook
Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczne

Szaleni wynalazcy planują o zmroku przejęcie władzy nad światem?

Tego absolutnie nie spodziewajcie się po Europejskiej Nocy Naukowców! W rzeczywistości są to popularnonaukowe imprezy tematyczne i zabawy edukacyjne. To okazja, by poznać naukowców, porozmawiać z nimi i przekonać się, co naprawdę robią dla społeczeństwa, w ciekawy i interaktywny sposób. Odbywa się to poprzez czynne uczestnictwo w eksperymentach, pokazy naukowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci, zorganizowane wizyty w laboratoriach badawczych czy konkursy naukowe.

 

Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. W 2015 roku te popularnonaukowe imprezy odbyły się w piątek 25 września w około 300 miastach w 24 krajach Europy i krajów sąsiednich. W imprezach wzięło udział ponad 1,1 miliona uczestników a ponad 18.000 naukowców było zaangażowanych w różne działania.

 

Imprezy są wspierane przez Komisję Europejską jako część "Działań Marie Skłodowska-Curie": programu UE, który pomaga w rozwoju europejskich karier naukowych.

Dlaczego miałbym w tym uczestniczyć?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneJako popularnonaukowe imprezy tematyczne, Europejska Noc Naukowców jest wydarzeniem ciekawym dla wszystkich zainteresowanych tym, jak działa świat oraz wpływem nauki na codzienne życie. Interesujący pokaz czy warsztat znajdą dla siebie osoby w każdym wieku - z rodziną, szkołą, przyjaciółmi lub samemu.

 

Wiele spośród tych imprez pozwoli Ci obejrzeć pracę naukowców "od kuchni", np. wejść do laboratoriów zwykle niedostępnych dla publiczności. Być może odkryjesz w sobie pasje badacza, jednocześnie uczestnicząc w ogólnoeuropejskim wydarzeniu.

Czy już przeoczyłem Europejską Noc Naukowców?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneNoce Naukowców są organizowane co roku we wrześniu, pierwsza odbyła się w 2005 r. W 2015 roku przyciągnęły one ponad milion odwiedzających. Poprzednie edycje niektórych z imprez - w tym polskich - uhonorowano prestiżowym nagrodami. Znajdź poprzednie imprezy: 2012, 2013, 2014, 2015.

 

Kto może zostać organizatorem?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematycznePrawo do organizowania Europejskiej Nocy Naukowców jest przyznawane na podstawie konkursu propozycji, z których tylko najlepsze otrzymają wsparcie UE. Konkursami tymi kieruje Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA).

 

Konkurs na organizację imprez w 2016 i 2017 r. został opublikowany 14 października 2015 r. a termin zgłaszania wniosków upłynął w dniu 13 stycznia 2016 r.

Czy masz uwagi dotyczące tej strony lub samych imprez?

Noc Naukowców 2013: popularnonaukowe imprezy tematyczneWyślij je na Zespołowi ds. Komunikacji Społecznej REA.