Important legal notices
   
Contact   |   Search   

    

European Research Area

    

Research Programmes

Sixth Framework Programme
(2002-2006)
  
Fifth Framework Programme
(1998-2002)
  
Frequently Asked Questions
  
Fourth Framework Programme
(1994-1998)
    

Why European  Research?

    
What's new?
    

Publications

    

Useful Links

    

 

 

Haber Bülteni

Müsait: Deutsch English Français polski Türkçe

Avrupa Birligi 16’nci Genç Bilginler Yarismasi Galipleri

Avusturya, Danimarka ve Almanya’dan ögrenciler ödüllendirildi

Dublin, 29 Eylül 2004

Mikrofon imalati, antidepresan sentezi ve gaz kromatografisi için ultrasonik dedektör projeleri bugün Dublin’de, Avrupa Birligi 16’nci Genç Bilginler Yarismasi’nda üç birincilik ödülü kazandi. Birinciler Avusturya, Danimarka ve Almanya’dan; diger birkaç ülkeden (Türkiye, Polonya ve Litvanya) yarismacilar da bilgisayar, çevre, matematik ve fizik gibi farkli alanlarda ikincilik ve üçüncülük ödülleri kazandilar. (Ödül kazananlara iliskin tüm ayrintilar için Ek’e bakiniz.)

“Céad Míle Fáilte” ya da “Yüz Bin Hosgeldin” adi altinda bu hafta Avrupa Birligi 16’nci Genç Bilginler Yarismasi’nin ev sahibi Dublin’de düzenlenen resepsiyonda yaklasik 100 genç katilimci (ve çok sayida konuk) yer aldi. 25-29 Eylül 2004 tarihleri arasinda, Avrupa’nin en çok gelecek vaad eden genç bilimsel yeteneklerinden bazilari, bugün Irlanda’nin Tánaiste'si (Basbakan yardimcisi) ve Tesebbüs, Ticaret ve Istihdam Bakani Mary Harney'nin ev sahipliginde, Dublin Satosu, St Patrick Salonu’nda düzenlenen törende, Avrupa Komisyonu Arastirma Genel Müdürü Achilleas Mitsos tarafindan verilen toplam 28.500 € tutarindaki dokuz ödül için yaristi. Ödülleri kazananlar 15 uzmandan olusan bir uluslararasi jüri tarafindan belirlendi .

Yaslari 15 ile 20 arasinda degisen yarismacilar, Avrupa’nin degisik ülkelerinden ve Çin ile ABD’den gençlerdi. Katilimcilar, çesitli bilimsel disiplinlerde ulusal yarismalari kazanmis 73 projeyi sundular1. Ayni zamanda, Nobel ödüllü Sir Harry Kroto ve Profesör Erwin Neher ile tanisma firsati buldular ve bu da Avrupa Yarismasi’nin gelecek yillarda da hatirlanacak bir deneyim olmasini sagladi. Çesitli ödüller kazananlar için bu yarisma, gelecekteki bilimsel kariyerleri açisindan önemli bir siçrama tahtasi da olabilir.

AB’nin Bilim ve Toplum programinin br parçasi olan bu etkinligin amaci gençlerin bilime ilgiyi sürdürmesini ve bilim alaninda kariyer yapmasini tesvik etmek.

Yarismaya katilan 73 proje mühendislikten çevre ve tibba, kimya, biyoloji ve yer bilimlerinden matematik ve sosyal bilimlere kadar çesitli bilimsel disiplinleri kapsiyor. Yarismaya katilanlarin standartlari her zaman yüksek olmus, nitekim geçmisteki bazi projeler de çesitli bilimsel yeniliklerle ve yeni isletmelerin kurulmasiyla sonuçlanmistir (bazi örnekler yarisma basin merkezinde1 görülebilir). AB Yarismasi’na, sadece ulusal bir genç bilginler yarismasinda birinci olan projeler katilabiliyor. Dolayisiyla bu yarisma, her yil ulusal yarismalara katilan 30.000'den fazla genç bilgin için gerçek bir bilimsel atilim anlami tasimaktadir.

Mary Harney yarismacilara hosgeldiniz mesajinda sunlari belirtti: “Bu yarisma, bilimin gençlere sunabilecegi firsatlari öne çikararak gelistirecek ve ayni zamanda, gerek bilimin gerekse gündelik hayatimizin her alaninda oynadigi rolün kamuoyu tarafindan daha çok takdir edilmesini saglayacaktir... Uluslararasi rekabet gücü, bilimsel ve teknolojik becerilere giderek daha fazla dayanmaktadir ve Avrupa Birligi 16’nci Genç Bilginler Yarismasi’na katilan gençler bir sonraki girisimciler kusagini olusturacaktir; onlarin elinde gelecegimizin güven içinde olacagina inaniyorum.”

1: http://ec.europa.eu/research/youngscientists/code/press-centre_en.htm

Daha fazla bilgi için

AB Genç Bilginler Yarismasi hakkinda daha fazla bilgiyi asagidaki adreste bulabilir, ayrica yüksek çözünürlüklü fotograflar indirebilirsiniz: http://ec.europa.eu/research/youngscientists/code/press-centre_en.htm

Asagida belirtilen kisi ile de iletisime geçebilirsiniz:
Stephen P. Gosden, Arastirma Genel Müdürlügü, Avrupa Komisyonu
Tel: +32.2.2960079, Faks: +32.2.2958220, E-posta:
stephen.gosden @ cec.eu.int

Görsel-isitsel medya için. Yarisma hakkinda 26 dakikalik (yayinlanmasi serbest olan) bir belgesel hazirlanmaktadir. Ücretsiz bir kopyasini edinmek için bu etkinlik kapsaminda Avrupa Komisyonu sözlesmeli görevlisi olan Gérald Alary, DDB Focus-Europe ile iletisime geçiniz.
Tel: +32.2.7612029, Faks: +32.2.7611906, E-posta:
Gerald.alary @ ddb.be

Ek

Avrupa 16’nci Genç Bilginler Yarismasi

Ödüller

Yarismacilar dokuz “ana” dalda gerçeklestirdikleri çalismalari sunarak ve jüri ile yapilan görüsmeler temelinde yarismaktadir. Bunun yaninda, jürinin takdiri ile, ödüllerin sagladigi özel deneyimden yararlanacak olan yarismacilara da sinirli sayida onursal ve özel ödüller verilmektedir. Ana ödüller sunlardir:

  • Her biri 5.000 € tutarinda üç Birincilik Ödülü
  • Her biri 3.000 € tutarinda üç Ikincilik Ödülü
  • Her biri 1.500 € tutarinda üç Üçüncülük Ödülü

Onursal ödüller arasinda, Londra Uluslararasi Gençlik Bilim Forumu ve Stockholm Uluslararasi Gençlik Bilim Semineri’ne, tüm masraflari karsilanan ziyaretler de bulunmaktadir. Ayrica Münih’teki Avrupa Patent Bürosu’na bes günlük teknik ve kültürel amaçli ziyareti ve asagida yazili EIROforum2 üyesi kurumlara bir haftalik ziyaretleri içeren yedi özel ödül de vardir: CERN: Avrupa Parçacik Fizigi Laboratuari, EFDA: Avrupa Füzyon Gelistirme Anlasmasi, EMBL: Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuari, ESRF: Avrupa Senkrotron Radyasyon Tesisi, ESA: Avrupa Uzay Kurumu, ESO: Avrupa Güney Gözlemevi, ILL: Laue-Langevin Enstitüsü.

Özel ödülleri kazananlar ile ilgili ayrintili bilgi için yarismanin web sitesine bakiniz: http://ec.europa.eu/research/youngscientists/code/press-centre_en.htm

2: EIROforum Avrupa hükümetler arasi arastirma kuruluslari arasidaki bir isbirligidir. EIROforum üye kuruluslari, kendi bilimsel alanlarinda dünya liderleri olarak, Avrupa biliminin öncüsünü olusturmakta ve Avrupali bilim insanlarinin gerçekten yenilikçi arastirmalar yapmalarini ve küresel ölçekte rekabetçi olmalarini saglamaktadir.

Ödül kazananlar

BIRINCILIK ÖDÜLLERI (her proje için 5.000 €)

Ülke: Avusturya
Yarismaci: Martin Knöbel
Yasi: 20
Sehir/Bölge: Neunkirchen
Hobileri: Dans, kayak, dag bisikleti
Kariyer: Biyonik/uzay teknolojisi/medikal teknoloji
Okulu: HTBLuVA Mödling Lisesi


Yarismaci: Gerhard Schöny
Yasi: 19
Sehir/Bölge: Breitenfurt
Hobileri: Saksofon, her tür spor
Kariyer: Medikal teknoloji/Otomasyon teknolojisi
Okulu: HTBLuVA Mödling Lisesi


Yarismaci: Florian Grössbacher
Yasi: 19
Sehir/Bölge: Baden bei Wien
Hobileri: Snowboard, futbol
Kariyer: Otomasyon teknolojisi/optik özellikler
Okulu: HTBLuVA Mödling Lisesi
Alan: Mühendislik
Proje adi: Kondansatör mikrofonlari imalatinda bir yenilik
  Kondansatör mikrofon membranlari için ilk otomatik ve kendinden ayarli cihazi gelistirerek imal ettiler. Mikrofon diyaframlari normal olarak elle ayarlanir ve bu da titresimlerin yaygin dagilimina neden olur (eigen frekansi). Yeni gelistirilen cihaz, diyaframlari otomatik olarak ve çok hassas biçimde ayarlayabilmekte, bu tür titresimleri önlemekte, böylelikle de üretim süresini ve üretim maliyetlerini düsürmektedir.

 

Ülke: Danimarka
Yarismaci: Charlotte Strandkvist
Yasi: 18
Sehir/Bölge: Svendborg
Hobileri: Karate
Kariyer: Kimya Mühendisi/Kimya Profesörü
Okulu: Svendborg College
Alan: Kimya
Proje adi: Laboratuarda N-metil flüoksetin sentezleme yönteminin daha geliskin hale getirilmesi
  Bir antidepresan ilacin orijinal sentezleme yönteminin daha ileriye götürülmesini içeren bu proje, teorik gözlemler ile deneysel çalismayi bütünlestirmistir. Projenin çikis noktasi ögrencilerin, laboratuar çalismalarinin, laboratuar disindaki insanlarin hayatina gerçek etkilerinin anlasilmasina katkida bulunma arzusudur.

 

Ülke: Almanya
Yarismaci: Mario Chemnitz
Yasi: 17
Sehir/Bölge: Zschornewitz
Hobileri: Resim, kitap okumak, programlama, arastirma
Kariyer: Bilgisayar Bilgini, Fizik Bilgini
Okulu: Paul Gerhardt Lisesi, Gräfenhainichen
Alan: Fizik
Proje adi: Gaz kromatografisi için ultrasonik dedektör
  Geleneksel gaz kromatografisi, gaz karisimlarinin ve bilesenlerinin analizini içerir. Bu analizler pahalidir, bu nedenle yarismaci ses hizi ile bir gazin moleküler kütlesi arasindaki iliski temelinde ucuz ama çok hassas bir ultrasonik dedektör gelistirdi. Analizler bir bilgisayar yazilim paketi kullanarak yapilabilir.

IKINCILIK ÖDÜLLERI (her proje için 3 000€)

Ülke Yarismacinin adi Yasi Alani Proje Adi
Polonya Marcel Kolodziejczyk 19 Matematik Kalp para
Almanya Roland Bauerschmidt 20 Bilgisayar Konuklar için internet erisimi
Türkiye Mehmet Halit Calayir 19 Fizik Bir sismograf yapimi
Mehmet Çakan 19

ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLLERI (her proje için 1 500€)

Ülke Yarismacinin adi Yasi Alani Proje Adi
Türkiye Okan Sankur 18 Bilgisayar N-gram tabanli dil siniflandirmasi
Polonya Artur Lewandowski 20 Biyoloji Karincalarin ögrenme süreci
Litvanya Laurynas Pliuškys 17 Çevre Trakai göllerinde su analizi ve agir metallerin tespiti için yeni bir biyo-sensör

ONURSAL ÖDÜLLER

Stockholm Uluslararasi Gençlik Bilim Semineri 2004
2004 Nobel Ödül törenlerine katilma, Nobel Ödülü sahipleriyle tanisma ve hafta boyunca çesitli bilimsel/kültürel etkinliklerde yer alma.

Ülke Yarismacinin adi Yasi Alani Proje Adi
Danimarka Charlotte Strandkvist 18 Kimya Laboratuarda N-metil flüoksetin sentezleme yönteminin daha geliskin hale getirilmesi
Türkiye Mehmet Halit Calayir 19 Fizik Bir sismograf yapimi
Mehmet Cakan 19

Londra Uluslararasi Gençlik Bilim Forumu 2005
Temmuz-Agustos 2005’te iki haftalik yogun bir yaz bilim festivaline katilma ve dünyanin çesitli yerlerinden genç bilginlerle tanisma.

Ülke Yarismacinin adi Yasi Alani Proje Adi
Avusturya Martin Knöbel 20 Mühendislik Kondansatör mikrofonlari imalatinda bir yenilik
Gerhard Schöny 19
Florian Grössbacher


Note: If your browser does not support javascript or if you copy/paste the email addresses from this page, please remove the blank spaces surrounding the "@".

 

 

Press releases I What's new on the Research pages? I TOP Top