Navigačný riadok

 • Marie Curie Fellow Leads Analysis of the Genomes of Malaria-Carrying Mosquitoes

  Marie Curie Fellow Leads Analysis of the Genomes of Malaria-Carrying Mosquitoes

  Dr Robert Waterhouse has published his findings on malaria-carrying mosquitoes genome analysis in 'Science'.

    Read more
 • MSCA:Bridging the gap

  MSCA:Bridging the gap

  MSCA are promoting Business-Academic collaborations that focus on giving researchers adequate skills and opportunities to contribute to SME and other business growth.

    Read more
 • Researchers' Night action

  Researchers' Night action

  The European Researchers' Night action supports public events that bring researchers closer to society, showcase science and its impact on our daily lives, and encourage young people to start a research career.

    Read more
 • Nobel Prize winner

  Nobel Prize winner

  "If I hadn’t gotten that I would probably have dropped out” - The former MSCA fellow and Nobel Prize winner Stefan Hell, stated that his MSCA fellowship had been a crucial part in his research career.

    Read more
 • Winners of the prizes

  Winners of the prizes

  The winners of the 2014 MSCA prizes are: Maanasa Raghavan, Shane Bergin and Sarah Bohndiek!

    Read more
 • The Nobel Prize together!

  The Nobel Prize together!

  Edvard I. Moser and his wife May-Britt Moser are the 6th couple to win the Nobel Prize together!. Yesterday (6 October 2014) the Nobel prize committee announced that Edvard I. Moser, a Marie Skłodowska-Curie project coordinator, along with his wife May-Britt Moser jointly won ...

    Read more

Akcie Marie Skłodowska-Curie – štipendijný program pre výskumných pracovníkov

Akcie Marie Skłodowska-Curie, pomenované podľa poľsko-francúzskej vedkyne a dvojnásobnej laureátky Nobelovej ceny známej pre svoju prácu v oblasti rádioaktivity, podporujú výskumných pracovníkov na všetkých stupňoch ich kariéry bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. O financovanie sa môžu uchádzať výskumní pracovníci pôsobiaci vo všetkých odboroch, od základnej zdravotnej starostlivosti až po základné vedy. Prostredníctvom akcií Marie Skłodowska-Curie (MSCA) sa podporujú aj priemyselné doktoráty, ktoré sú kombináciou akademického výskumného štúdia a práce v podnikoch, a ďalšie inovatívne formy odbornej prípravy, ktoré zlepšujú zamestnateľnosť a rozvoj kariéry.

Okrem štedrého financovania výskumu môžu vedci získať skúsenosti v zahraničí a v súkromnom sektore a svoju odbornú prípravu doplniť o spôsobilosti alebo disciplíny, ktoré sú potrebné pre ich kariéru. Informácie o rôznych systémoch financovania a požiadavkách týkajúcich sa žiadosti sú uvedené nižšie.

VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTA vo vašej krajineKTORÉ AKCIE sú pre mňa najvhodnejšie?

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent Send this page to a friend print this page

Aktuálne výzvy

Participant Portal – check Marie Curie Actions calls & submit your proposal (electronic submission service).
EURAXESS Jobs Portal is a recruitment tool for researchers with constantly updated job vacancies and funding opportunities throughout Europe.
Marie Curie Actions ALUMNI portal - main platform for interaction among Marie Curie Actions fellows.
Our Helpline service provides tailor-made advice on your specific IP or IPR query