Navigačný riadok

 • The 5th EuroMed 2014

  The 5th EuroMed 2014

  The 5th EuroMed takes place in Limassol, Cyprus from 3rd untill 8th November 2014, brings together researchers, policy makers, professionals, and practitioners to explore some of the more pressing issues concerning cultural heritage today.

    Read more
 • MSCA Website Update

  MSCA Website Update

  We are currently updating the MSCA website and will post information on the new actions in the coming weeks.

    Read more

Akcie Marie Curie – podpora výskumnej kariéry

Akcie Marie Curie sú európske výskumné granty, ktoré sa udeľujú výskumným pracovníkom bez ohľadu na vek, pohlavie alebo štátnu príslušnosť. Okrem štedrých štipendií môžu výskumníci nadobudnúť skúsenosti v zahraničí a v súkromnom sektore, a takisto aj doplniť svoje odborné vzdelanie o ďalšie kompetencie alebo disciplíny, ktoré môžu byť užitočné pre ich kariéru. Na tejto webovej lokalite môžete nájsť podrobnosti o spomenutých grantoch, ktorými sa podporuje excelentnosť a inovácie v Európe.

VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTA vo vašej krajineKTORÉ AKCIE sú pre mňa najvhodnejšie?

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent Send this page to a friend print this page

Aktuálne výzvy

Participant Portal – check Marie Curie Actions calls & submit your proposal (electronic submission service).
EURAXESS Jobs Portal is a recruitment tool for researchers with constantly updated job vacancies and funding opportunities throughout Europe.
Marie Curie Actions ALUMNI portal - main platform for interaction among Marie Curie Actions fellows.