Banner Badania Ważna informacja prawna oraz języki
   
Kontakt   |   Szukaj na serwerze EUROPA   
Walka z otyłością w Europie
element graficzny Home
element graficzny Kontekst
element graficzny Zapobieganie
element graficzny Genetyka
element graficzny Walka z otyłością
element graficzny Przyszłe działania
element graficzny Dalsze informacje
   
image image
element graficzny Inne projekty tematyczne

 

image

Genetyka

Poznanie maszyny metabolicznej

Problem otyłości nie jest tak łatwy, jak się wydaje. Duża liczba różnych czynników sprawia, że nie zawsze można go sprowadzić do prostego równania, w którym kontrolowanie wagi ciała jest kwestią harmonizacji ilości spożywanego pokarmu i zażywanego ruchu.

Jest to rozwiązanie częściowe, ponieważ nie znamy do końca wszystkich mechanizmów działających w naszych organizmach, a poza tym każdy z nas reaguje odmiennie na pokarm i ruch. W dodatku nie wiemy dokładnie, jak dalece skłonność do tycia uzależniona jest od natury a jak od nawyków żywieniowych.

Zapisane w genach?

UE dostarcza funduszy na wiele przełomowych badań próbujących zbadać związki między otyłością, sposobem żywienia a budową genetyczną oraz powiązania genetyczne określające grupy ryzyka.

Wspierane przez Unię Europejską badania mają także na celu zdobycie wiedzy na temat naszego metabolizmu i sposobów radzenia sobie z różnymi typami żywienia. Wiedza taka pomoże udoskonalić dietę i polepszyć odżywczą wartość pokarmów.

Natura przeciwko nawykom żywieniowym w naszych biodrach

Ponieważ kryzys związany z otyłością przyjmuje niepokojąco duże rozmiary, w powietrzu "wisi" debata na termat: jak dużo zależy od diety, a ile od ludzkich genów. Aby rzucić światło na te kwestie, projekt DIOGenes (Dieta, Otyłość i Gen) zajmuje się wpływem wzajemnego oddziaływania genów odpowiedzialnych za żywienie na postępujący proces otyłości. Projekt obejmie "badania na niespotykaną dotąd skalę nad składnikami diety oraz czynnikami genetycznymi i środowiskowymi mającymi wpływ na wzrost wagi?.

www.diogenes-eu.org

Rozgryzając problem związku między dietą a genami

"Czy niektórzy ludzie są bardziej podatni na otyłość niż inni?" - na to pytanie próbuje odpowiedzieć projekt NUGENOB. Dąży on do poprawy naszej wiedzy o wzajemnych związkach między zużywaniem tłuszczu a różnorodnościami i funkcjami genetycznymi. Projekt prowadzi badania na otyłych i szczupłych ochotnikach z ośmiu europejskich miast. Po zbadaniu ich diety i stylu życia uczestnicy projektu są karmieni według specjalnie przygotowanej wysoko- i niskotłuszczowej diety. Następnie kontroluje się reakcje ich organizmów i bada, czy zachodzi tu związek z genetyczną predyspozycją do otyłości.

www.nugenob.com

Top

 

  page 1 page 2 page 3 page 4 page 5 page 6
element graficzny