Banner Uuring Tähtis õiguslik teade ja keeled
   
Kontakt   |   Otsi EUROPA serverist   
HIV/AIDS
graafiline element Home
graafiline element Ülevaade
graafiline element Vaktsiin
graafiline element Vältimine
graafiline element Teadusuuringud ja raviviisid
graafiline element Lisateavet
   
image image
graafiline element Teised temaatilised projektid

 

image

Ülevaade

HIV/AIDS perspektiivis

Omandatud immuunpuudulikkuse sündroom (AIDS – Acquired ImmunoDeficiency Syndrome) on inimese immuunpuudulikkuse viirusega (HIV – Human Immunodeficiency Virus) nakatumise edasijõudnud vorm – seisund, mille tagajärjeks on keha immuunsüsteemi süvenev hävimine ja lõpuks surm. Viirus võib edasi kanduda sugulisel kokkupuutel, vereülekande teel, ühiste süstalde kasutamisel ning emalt lapsele raseduse, sünnituse ja rinnaga toitmise ajal.

HIV/AIDS on muutunud üheks ajaloo suurimaks pandeemiaks. Alates esimeste AIDSi-juhtumite avastamisest 1981. aastal on nakatunud 60 miljonit inimest ja surnud üle 20 miljoni. Sugulisel teel leviva HIV-nakkuse suhtes on kõige vastuvõtlikumad viljakas eas naised, kes moodustavad igal aastal nakatunud viiest miljonist enamiku. Viirus mõjutab immuunsüsteemi, muutes ohvrid kaitsetuks ja vastuvõtlikuks närvikahjustustele, teatavatele vähivormidele ning oportunistlikele infektsioonidele, nagu tuberkuloos ja kopsupõletik.

Euroopa reageering

Epideemia algusest saadik on Euroopa Liit toetanud HIV-/AIDSi-uuringuid ja tervishoiuprotseduure. Teadus- ja arendustegevuse kuuenda raamprogrammi (2002–2006) raames on HIV-/AIDSi-uuringud Euroopa Liidu peamiseks prioriteediks.

Käesoleval hetkel rahastab komisjon uusi medikamentoosseid raviviise, mikrobitsiide (mikroobitõrjevahendeid) ja vaktsiine käsitlevaid HIV-/AIDSi-uuringuid Euroopa piires ja arengumaadega toimuvate uute koostööalgatuste kaudu. Igal aastal eraldatakse umbes 50 miljonit eurot enam kui 300 akadeemilise ja tööstusliku uurimisrühma rahastamiseks Euroopas, sealhulgas idapoolsetes riikides, ning Sahara-taguses Aafrikas.

Elu HIV/AIDSiga

HIV/AIDS on jätkuvalt üks kõige kardetavamaid nakkushaigusi. HIV-nakkust kandvatel inimestel ei pruugi sümptomid väljenduda kuni kümme aastat, kuid sellegipoolest võivad nad viirust teistele edasi anda. Sageli neid diskrimineeritakse, ühest küljest irratsionaalse nakatumishirmu tõttu ja teisest küljest seepärast, et nakatumist peetakse ekslikult liiderlikkuse, homoseksuaalsuse või uimastisõltuvuse tagajärjeks.

Kuna see haigus on ravimatu, panevad kogu maailma tervishoiuasjatundjad inimestele südamele kasutada kondoome, mis on kõige tõhusam moodus HIV-nakkuse ja leviku vältimiseks.

Top

 

  page 1 page 2 page 3 page 4 page 5
graafiline element