Navigation path

Additional tools

 
 
 

Bratislava 2012—the winners!

The 24th European Union Contest for Young Scientists

(back to the press centre)

To contact the winners or any of the other contestants, please get in touch with the national organiser for their country. Details can be found on the National Organisers contacts page.

Click on any photo to view a higher-resolution version (up to 3 MB) or on the icon next to picture to open it for downloading.


Prize: First Prize

Prizewinner(s): Philip Huprich, Manuel Scheipner and Daniel Zindl, Austria - Cam Guard (Engineering)

Prize: First Prize

Prizewinner(s): Mark James Kelly and Eric Doyle, Ireland - Simulation accuracy in the gravitational many-body problem (Physics)

Prize: First Prize

Prizewinner(s): Jakub Nagrodzki, Poland - Development of molecular patches therapy: trimethylguanosine cap analogues synthesis (Chemistry)


Prize: First Prize (group)

Prizewinner(s): Philip Huprich, Manuel Scheipner and Daniel Zindl, Austria; Jakub Nagrodzki, Poland; Mark James Kelly and Eric Doyle, Ireland

Prize: Second Prize

Prizewinner(s): Asbjørn Nordentoft, Denmark - Applications of Dirichlet series (Mathematics)

Prize: Second Prize

Prizewinner(s): Jan Michael Rapp and Timo  Schmetzer, Germany - Information Technology for a Feedback Control (Computing)


Prize: Second Prize

Prizewinner(s): Nevzet Khasanov, Switzerland - Diffusion cloud chamber: The visible radioactivity (Physics)

Prize: Second Prize (group)

Prizewinner(s): Nevzet Khasanov, Switzerland; Jan Michael Rapp and Timo Schmetzer; Asbjørn Nordentoft, Denmark

Prize: Second Prize (group)

Prizewinner(s): Nevzet Khasanov, Switzerland; Jan Michael Rapp and Timo Schmetzer; Asbjørn Nordentoft, Denmark


Prize: Third Prize

Prizewinner(s): Pavel Litvinka, Belarus - Development of hardware and software complex for the formation of three-dimensional image (Computing)

Prize: Third Prize

Prizewinner(s): Anna Maria Punab, Estonia - The relationships between academic achievements and happiness among students in secondary education (Social Sciences)

Prize: Third Prize

Prizewinner(s): Anna Julia Kuśnierczak, Poland - Alternative pollination: influence of different ecosystems on the reproduction of red mason bee (Osmia rufa L.) on the example of a meadow, an orchard, a forest and an arboretum (Biology)


Prize: Third Prize (group)

Prizewinner(s): Pavel Litvinka, Belarus; Anna Maria Punab, Estonia; Anna Julia Kuśnierczak, Poland

Prize: International Cooperation Prize

Prizewinner(s): Adam Noble, Canada - Euglena: The Solution to Nanosilver Pollution (Environment)

Prize: 2012 EUCYS First, Second, Third and International Cooperation Prize


Prize: 2012 EUCYS winners of the Host Special Donated Prize, Special Donated Prize and EuCheMS Special Donated Prize

Prize: All the winners of the 2012 European Contest for Young Scientists

Prize: CERN - The European Laboratory for Particle Physics Prize

Prizewinner(s): Céline Lay, Fanny Risbourg and Ophélia Bolmin, France - Hexapedal Robot (Engineering)


Prize: EFDA-JET - The European Fusion Development Agreement Prize

Prizewinner(s): Timm Piper, Germany - Darkfield Contrast Microscope (Physics)

Prize: EMBL - The European Molecular Biology Laboratory Prize

Prizewinner(s): Tim Prezelj, Slovenia - A Novel Tyrosinase - TLR4 Protein as a Potential Vaccine for Melanoma (Biology)

Prize: EPO - European Patent Office Prize

Prizewinner(s): Adam Heinrich, Czech Republic - Visually Programmable Mobile Controller for Personal Automation (Engineering)


Prize: EPO - European Patent Office Prize

Prizewinner(s): Armindo Fernandes, Mariana Santos and Ricardo Fernandes, Portugal - Flies on the Phone (Biology)

Prize: EPO - European Patent Office Prize

Prizewinner(s): Adem Noktacı and Sevcan Altundal, Turkey - Determining the Thickness of Transparent Thin Layers in Digital Media By Means Of Double Slit Method (Physics)

Prize: ESA (European Space Agency) Prize

Prizewinner(s): Nils Wilhelm Ygge, Sweden - Project Millenium Falcon (Engineering)


Prize: ESO - European Southern Observatory Prize

Prizewinner(s): Thomas Glenn Myers, United Kingdom - Gravitational Lensing (Physics)

Prize: ESRF - The European Synchroton Radiation Facility Prize

Prizewinner(s): Helen Mary Sheehan, United Kingdom - Processing and Characterisation of SHS 7574 Nanosteel by Selective Laser Melting (Materials)

Prize: EuCheMS special donated Prize

Prizewinner(s): Peter Horváth, Slovakia - Synthesis of triazene compounds and their application in spectrophotometric determination of cadmium ( Chemistry)


Prize: European X-Ray Free-Electron Laser Facility GmbH Prize

Prizewinner(s): Alfarook Abu Alhassan, Israel - Water crystallization kinetics in porous media (Physics)

Prize: ILL - The Institute Laue-Langevin Prize

Prizewinner(s): Lucas Noel Sulzberger and Robert Gautsch, Austria - ICA-Method (Biology)

Prize: Intel ISEF 2012 Prize

Prizewinner(s): Peter Horváth, Slovakia - Synthesis of triazene compounds and their application in spectrophotometric determination of cadmium (Chemistry)


Prize: Intel ISEF 2012 Prize

Prizewinner(s): Luca Passerini and Michele Simoncelli, Italy - CNC milling machine (Engineering)

Prize: Intel ISEF 2012 Prize

Prizewinner(s): Raman Birulia, Belarus - The probability of generating the symmetric group with a commutator condition (Mathematics)

Prize: JRC - IES (Institute for Environment and Sustainability) Prize

Prizewinner(s): Elise Damstra, Norway - How forest degradation affects reptiles in a Madagascan spiny forest (Biology)


Prize: JRC - IHCP (Institute for Health and Consumer Protection) Prize

Prizewinner(s): Ilaria Furlan, Sebastian Gregoricchio and Anastasia Moravskaya, Italy - A new protocol for the diagnosis of GastroIntestinal Stromal Tumours (GISTs) and non GISTs (Biology)

Prize: JRC - IPSC (Institute for the Protection and Security of the Citizen) Prize

Prizewinner(s): Oleksandr Guryanov, Ukraine - Digital signature systems on elliptic curves in the Edwards form (Mathematics)

Prize: JRC - IRMM (Institute for Reference Materials and Measurements) Prize

Prizewinner(s): Eliška Zlámalová, Czech Republic - Monitoring of the Molecular Basis of Drug Abuse (Chemistry)


Prize: London International Youth Science Forum Prize

Prizewinner(s): Mark James Kelly and Eric Doyle, Ireland - Simulation accuracy in the gravitational many-body problem (Physics)

Prize: London International Youth Science Forum Prize

Prizewinner(s): Jakub Nagrodzki, Poland- Development of molecular patches therapy: trimethylguanosine cap analogues synthesis (Chemistry)

Prize: Minister of Education, Science, Research and Sport of the Slovak Republic Prize

Prizewinner(s): Alexander Emhart, Germany - Electrolytic Raffination of Hydrogen (Chemistry)


Prize: Stockholm International Youth Science Seminar Prize

Prizewinner(s): Philip Huprich, Manuel Scheipner and Daniel Zindl, Austria - Cam Guard (Engineering)

Prize: The Industrial Property Office of the Slovak Republic Special Prize

Prizewinner(s): Gergely Papp, Hungary - Resonantial-cone loudspeaker with neodym magnet ( Engineering)

Prize: Volkswagen Slovakia Special Prize

Prizewinner(s): Charalampos Ioannou, Greece - Device which enhances and supports the movement of the human palm (Engineering)


 
 
 

photo of a contestant

photo of a contestant

photo of a contestant

photo of a contestant

photo of a contestant