Navigation path

Additional tools

Slovinsko

 • Danubeparks: Mathias Schmidt (story)

  Danubeparks: Mathias Schmidt (story)

  08/12/2010This video profiles Mathias Schmidt, one of the many scientists involved in the Danubeparks project. A native of the Danube region, and now a research assistant in ornithology for Birdlife Austria, he is actively contributing to restoration of the river’s banks. In particular, he spent two years studying two species of birds threatened by the construction of a dyke.

  Viac informácií

 • Danubeparks

  Danubeparks

  08/12/2010Toto video predstavuje projekt cezhraničnej spolupráce Danubeparks, ktorý spája odborníkov z 8 krajín, zameraného na ochranu chránených dunajských oblastí a zachovanie ekosystému 7 000 druhov, ktoré ohrozuje mohutná riečna činnosť.

  Viac informácií

 • NEWADA: László Szabo (story)

  NEWADA: László Szabo (story)

  08/12/2010This video profiles László Szabo, a customs officer in Mohacs, a small town at the crossroads between Hungary, Serbia and Croatia. Thanks to the NEWADA project, co-financed by the ERDF, he is now able to work in more modern conditions with his Serb and Croat colleagues.

  Viac informácií

 • EU Strategy for the Danube Region: NEWADA

  EU Strategy for the Danube Region: NEWADA

  08/12/2010This video showcases the NEWADA (Network of Danube Waterway Administrations) project. Co-funded by the ERDF, it aims to increase cooperation between eight countries on improving infrastructures and developing waterway connections along the Danube – a vital transport corridor linking eastern and western Europe – chiefly by pooling the technical resources of the various river authorities.

  Viac informácií

 • Stratégia EÚ pre Dunajský región

  Stratégia EÚ pre Dunajský región

  01/12/2010Toto video predstavuje európsku stratégiu pre Dunajský región, pričom upozorňuje na celú sériu nosných projektov v kľúčových oblastiach pre región, ako je doprava, energetika, životné prostredie, bezpečnosť a socio-ekonomický rozvoj.

  Viac informácií

 

Regionální politika EU: Aktuálne informácie
Sociálne médiá