breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

Ozaveščanje o zavarovanih naravnih parkih in spremljanje njihovega razvoja

  • 20 October 2015

S projektom „CLIMAPARKS – spremljanje in analiziranje učinkov podnebnih sprememb“ se je povečala ozaveščenost javnosti o pomembnosti zaščite biotske raznovrstnosti na področju petih italijanskih in štirih slovenskih naravnih parkov.

Projekt ozavešča javnost o vprašanjih podnebnih sprememb in ohranjanja biotske raznovrstnosti na zavarovanem območju petih italijanskih in štirih slovenskih parkov.

Marko Glavina, skupni tehnični sekretariat pri Triglavskem narodnem parku

Pod vodstvom Triglavskega narodnega parka so v parkih raziskovali podnebne spremembe in biotsko raznovrstnost na teh zavarovanih območjih. Natančneje je „projekt Climaparks okrepil sodelovanje med parki ter ustvaril mrežo za izvajanje meritev in pripravo skupnih ugotovitev," je dejal Marko Glavina iz skupnega tehničnega sekretariata pri Triglavskem narodnem parku. „Zdaj imajo parki trdno podlago za primerjalno analizo.“

Na podlagi takšne podrobne analize lahko ocenimo, kako bodo podnebne spremembe v prihodnje vplivale na območje, in določimo strategije za ohranjanje narave, ki jih moramo sprejeti.

Spodbujanje okoljske odgovornosti

Italijanski in slovenski parki so z vzpostavitvijo informacijskih centrov in programov usposabljanja pomagali pri ozaveščanju javnosti o pomenu odgovornega odnosa do naravnega okolja. Tako so na primer staro avtobusno postajo v občini Claut v Pordenonu spremenili v novi center za obiskovalce. Organizirane so bile tudi skupne akcije čezmejnega ozaveščanja.

V parkih so se začeli izvajati tudi pilotni projekti opazovanja vedenja obiskovalcev na zavarovanih območjih in vzpostavljanja dobrih praks za trajnostno upravljanje zavarovanih območij. V parku v Predjulijskih Alpah v Sloveniji so na primer izvedli več pilotnih projektov za zmanjšanje porabe energije in emisij v boju proti najbolj negativnim učinkom podnebnih sprememb.

Vključevanje in izobraževanje obiskovalcev

V pilotnih projektih so razvili tudi pojem obiskovalcev, ki služijo kot vzorniki. Predstavniki javnosti se lahko namreč aktivno vključijo v dejavnosti ozaveščanja obiskovalcev in drugih ciljnih skupin o podnebnih spremembah, biotski raznovrstnosti, trajnostnem upravljanju in splošnih okoljskih vprašanjih.

Vodje projekta poudarjajo tri glavne cilje: spremljanje in analiza podnebnih sprememb, biotska raznovrstnost in vedenje obiskovalcev na zavarovanem območju; vzpostavitev pilotnih projektov v posameznem parku za trajnostno upravljanje zavarovanih območij; organiziranje komunikacijskih in izobraževalnih dejavnosti na področju podnebnih sprememb, biotske raznovrstnosti in okoljskih vprašanj za trajnostne obiske.

Obseg celotne naložbe in evropska sredstva

Celotna naložba za projekt „CLIMAPARKS – spremljanje in analiziranje učinkov podnebnih sprememb“ je 3 236 444 EUR, pri čemer je Evropski sklad za regionalni razvoj EU zagotovil 2 750 977 EUR prek operativnega programa „Italija - Slovenija“ za programsko obdobje 2007–2013.