breadcrumb.ecName

Dobri obeti za čezmejno zdravstveno oskrbo

  • 26 January 2018
Dobri obeti za čezmejno zdravstveno oskrbo

Spodnjeavstrijski zdravstveni in socialni sklad NÖGUS je v zadnjih nekaj letih ob podpori sredstev ESRR uresničil številne pobude in projekte sodelovanja med Spodnjo Avstrijo in sosednjimi državami v zdravstvenem sektorju, da bi ljudem na obeh straneh meje zagotovil zdravstveno oskrbo doma. Rezultat tega zelo uspešnega projekta je, da so se septembra 2017 vse čezmejne dejavnosti združile v skupni okvir, imenovan „Healthacross“. „Healthacross“ pome

Spodnjeavstrijski zdravstveni in socialni sklad NÖGUS je v zadnjih nekaj letih ob podpori sredstev ESRR uresničil številne pobude in projekte sodelovanja med Spodnjo Avstrijo in sosednjimi državami v zdravstvenem sektorju, da bi ljudem na obeh straneh meje zagotovil zdravstveno oskrbo doma. Rezultat tega zelo uspešnega projekta je, da so se septembra 2017 vse čezmejne dejavnosti združile v skupni okvir, imenovan Healthacross.

„Healthacross“ pomeni zdravstveno oskrbo brez meja. Mednarodno sodelovanje in inovativni zdravstveni projekti v obmejnih regijah med Spodnjo Avstrijo in Češko ter Spodnjo Avstrijo in Slovaško dajejo temu imenu življenje.

Predana ekipa pod vodstvom direktorice mag. Elke Ledl je zvesta vodilu, da evropske ideje rastejo v obmejni regiji, in ruši meje tudi na področju zdravstvene oskrbe: „Z našim delom želimo graditi mostove med Spodnjo Avstrijo in drugimi evropskimi državami, da lahko ljudje na obeh straneh meje koristijo oskrbo blizu doma.“

Čezmejni projekti imajo veliko prednosti. Bolniki se lahko sami odločijo, na kateri strani meje se bodo zdravili, dobro pa je tudi, ker jim je zdravljenje na voljo lokalno. To je zelo pomembno zlasti v nujnih primerih, ko se lahko življenja rešijo, tudi če je najbližja bolnišnica ali razpoložljivo reševalno vozilo na drugi strani meje. Mednarodna omrežja in sodelovanje pomenijo tudi priložnost, da strokovno znanje iz drugih držav pride v Spodnjo Avstrijo.

Medskupnostna oskrba

Češki bolniki v regionalni bolnišnici v Gmündu

V mestih Gmünd in České Velenice je čezmejno sodelovanje ljudem še posebej olajšalo vsakodnevno življenje. Regionalna bolnišnica Waldviertel-Gmünd leži tik ob meji, medtem ko je najbližja reševalna postaja na Češkem več kot 30 kilometrov stran, najbližja bolnišnica pa je oddaljena celih 60 kilometrov.

Projekt je poskrbel, da češke zavarovalnice krijejo stroške zdravljenja svojih bolnikov. Tolmači in osebje, ki govori češko, pomagajo bolnikom in bolnišničnemu osebju pri komunikaciji. S sodelujočimi organizacijami v Južnočeškem okraju trenutno potekajo razprave o razširitvi obsega zdravljenja čeških bolnikov v Gmündu, da bi poleg ambulantne vključevalo tudi bolnišnično oskrbo. Poleg tega se bodo razvijale priložnosti za dolgoročno sodelovanje v okviru čezmejnih zdravstvenih centrov Cross-Border Health Cubes v mestih Gmünd in České Velenice. 

Radioterapija za prebivalce Spodnje Avstrije v bolnišnici v Znojmu

Leta 2018 bo 15 bolnikov s klinik v mestih Mistelbach, Hollabrunn in Krems s spodnjeavstrijskega območja Weinviertel hodilo na radioterapijo v bolnišnico v Znojmu, kar bo njihova prva izkušnja z izvajanjem projekta. 

Čezmejno sodelovanje z Južnomoravskim in Južnočeškim okrajem pri reševanju Spodnja Avstrija je z Južnomoravskim in Južnočeškim okrajem že podpisala sporazume o nujni medicinski pomoči. Naslednji korak je prilagoditev programske opreme, s katero se bo izpopolnila komunikacija med spodnjeavstrijskim klicnim centrom za pomoč v sili 144 ter sorodnimi klicnimi centri v Južnomoravskim in Južnočeškem okraju, ki bo omogočala lažji potek čezmejnih reševalnih dejavnosti. Tako bo zagotovljena hitra vzajemna pomoč v nujnih primerih brez birokratskih zapletov. 

Center za endometriozo v regionalni bolnišnici v Melku

Osnova za prvi center za endometriozo s potrdilom EU v Spodnji Avstriji je izmenjava znanja med regionalno bolnišnico v Melku in bolnišnico v Znojmu. Slednja je odgovorna za to področje, saj je v njej že dejaven takšen center, v katerem bodo bolnice zdaj hitreje prišle do diagnoze in zdravljenja. Vsaka deseta ženska v rodni dobi trpi za endometriozo – kronično boleznijo, katere simptomi so hude bolečine in nezmožnost zanositve.

Panorama 63 - The Outermost Regions: joining forces across the EU