Poročilo o stanju evropskih mest: mesta orjejo ledino do boljše prihodnosti

  • 20 October 2016
Poročilo o stanju evropskih mest: mesta orjejo ledino do boljše prihodnosti

Novo Poročilo o stanju evropskih mest, ki sta ga skupaj pripravila Evropska komisija in program ZN za naselja, trdi, da so v ospredju družbenih sprememb mestne oblasti, ki se osredotočajo tako na nove izzive kot tudi na nove priložnosti.  Koncentracija inovativnih in hitro rastočih podjetij je mestom med letoma 2000 in 2013 pomagala ustvariti devet milijonov dodatnih delovnih mest, medtem ko druga področja niso dodala nobenih delovnih mest. Prav tako je bila rast BDP v tem obdobju v mestih

Novo Poročilo o stanju evropskih mest, ki sta ga skupaj pripravila Evropska komisija in program ZN za naselja, trdi, da so v ospredju družbenih sprememb mestne oblasti, ki se osredotočajo tako na nove izzive kot tudi na nove priložnosti. 

Koncentracija inovativnih in hitro rastočih podjetij je mestom med letoma 2000 in 2013 pomagala ustvariti devet milijonov dodatnih delovnih mest, medtem ko druga področja niso dodala nobenih delovnih mest. Prav tako je bila rast BDP v tem obdobju v mestih za 50 % hitrejša kot na drugih območjih. Vendar pa takšna uspešnost zahteva visoko kakovostno raziskavo, dobre povezave z zasebnim sektorjem in odlično poslovno okolje.

Evropska mesta privabljajo nove prebivalce iz EU in izven nje. Ti pridejo z željo po boljši izobrazbi, boljši zaposlitvi in boljši kakovosti življenja. Vključevanje novincev tako zahteva ukrepe na številnih področjih: izgradnja več stanovanj, širjenje javnih storitev, povezovanje usposabljanj z zaposlitvenimi možnostmi in boj proti diskriminaciji.

Mesta so že po svoji naravi bolj primerna za hojo, kolesarjenje ali uporabo javnega prevoza. Vedno več se jih zavzema za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in prilagajanje podnebnim spremembam. Doseganje takih zmanjševanj zahteva prizadevanja za izgradnjo energetsko bolj učinkovitih zgradb in izdelavo varnih, učinkovitih in privlačnih nizkoogljičnih načinov delovanja.

Mesta, ki delujejo na metropolitanski ravni ter imajo dovolj avtonomije in virov, lahko bolje izkoristijo te urbane prednosti. Vendar bi morale politike na višji vladni ravni razmisliti tudi o edinstvenih vlogah mest. Za spodbujanje vlaganj v evropskih mestih bo kohezijska politika zagotovila več kot 100 milijard EUR za projekte v zvezi z inovacijami v MSP, s socialno vključenostjo, z nizkoogljično mobilnostjo in z energetsko učinkovitostjo.

Poročilo ima tri cilje: (1) Podpora agende EU za mesta z ocenjevanjem uspešnosti mest v dvanajstih prednostnih temah; (2) Pomoč novi globalni agendi za mesta z zagotavljanjem primerljivih podatkov vseh mest, ki so povezana s ciljem ZN na področju trajnostnega mestnega razvoja; (3) Spodbujanje vzajemnega učenja med mesti v Evropi in izven nje.

Poročilo je bilo izdano v evropskem tednu regij in mest in bo predstavljeno med konferenco programa ZN za naselja III v Quitu. 

Več informacij: