breadcrumb.ecName

Získavanie obnoviteľnej energie z nevyužitej trávy s DanubEnergy

  • 19 December 2014

V rámci nadnárodného projektu sa nevyužitá tráva zo záplavových nížin povodia Dunaja a ďalších riek strednej Európy premieňa na biopalivá, vďaka čomu sa získava trvalo udržateľná energia a zachováva biodiverzita.

Odkedy som začal pracovať na tomto projekte, uvedomil som si, že zdroje nevyužívanej trávy sú skutočne obrovské. Teraz je pre mňa dovoz obrovského množstva peliet spoza Atlantiku ešte menej pochopiteľný.

Bernhard Schneider, Energetická agentúra regiónov, manažér projektu DanubEnergy

Projekt DanubEnergy prostredníctvom výroby uskladniteľného pevného paliva získaného využitím biomasy z lužných lúk napĺňa tri ciele: zlepšuje výrobný proces zavádzaním novej vysoko energeticky účinnej technológie na výrobu biomasy, využíva doteraz nevyužívané materiály ako základ na výrobu paliva a dodáva na trh vysoko kvalitné biopalivá vyrobené v danom regióne.

Mobilná demonštračná výrobná stanica, ktorá bola predvedená na 9 miestach projektov v siedmych krajinách, ukázala výhody novej technológie a bola súčasťou štúdie uskutočniteľnosti, pričom sa zisťovalo, ktoré suroviny a technologické parametre sú najlepšie pre jednotlivé regióny. Spolu s projektom sa uskutočnili hodnotenia vplyvu na životné prostredie a sociálno-ekonomické štúdie s cieľom zistiť, aká je regionálna udržateľnosť tejto technológie. Zároveň sa v rámci tvorby spoločných kapacít zainteresovaní aktéri pripravili na pokračovanie tohto programu aj po skončení projektu.

Zachovávanie biodiverzity a hľadanie nových zdrojov bioenergie

Mnohé záplavové nížiny sú dôležitými oblasťami pre vtáky a iné druhy živočíchov, ktoré sú chránené na základe smerníc EÚ o vtákoch a biotopoch. Pri udržiavaní týchto typov krajiny sa musí tráva a trstina každý rok kosiť. Tento materiál je však príliš hrubý na to, aby sa mohol použiť ako krmivo, a zároveň je tiež príliš suchý na konvenčné využitie v bioplynových staniciach. Keď tráva hnije, ako sa to často stáva, uvoľňujú sa skleníkové plyny.

Vďaka novej technológii IFBB (Integrovaná výroba pevného paliva a bioplynu z biomasy) sa môže tento pokosený materiál ďalej využiť. Separuje sa na pevné časti, ktoré sa ďalej spracúvajú a transformujú na pevné palivové pelety, a na tekutinu, ktorá sa fermentuje v bioplynových staniciach na výrobu elektriny. V tom prípade nahrádza kukuricu. Bioplynové stanice musia znížiť podiel využívania kukurice ako vstupného materiálu, pretože je príliš cenná a jej využívanie na výrobu energie je príliš nákladné.

Ako ukázala štúdia zameraná na záplavovú nížinu v údolí Lainsitz na rakúsko-českej hranici, v čase trvania projektu bolo na pozorovaných lúkach zaznamenané zvýšenie počtu druhov (Schmidt, A., Botanická analýza oblastí pilotnej štúdie v záplavových nížinách rieky Lainsitz, Gmünd 2013).

Celkové investície a financovanie EÚ

Celkový rozpočet na projekt „Zlepšenie ekologickej efektivity výroby a dodávok bioenergie v pobrežných oblastiach povodia Dunaja a iných záplavových oblastiach v strednej Európe – DANUBENERGY“ predstavuje 1 777 824 EUR, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR) prispel sumou 1 381 677 EUR z operačného programu „Stredná Európa“ v programovom období rokov 2007 – 2013.