breadcrumb.ecName
pl Polski

„Ogród zmysłów” jest dla dzieci z upośledzeniem wzroku szansą na edukację i włączenie społeczne

  • 19 October 2015

Ponad 50 dzieci z Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niewidomych w Owińskach koło Poznania otrzymało wyjątkową szansę na rehabilitację, naukę i treningi orientacji w przestrzeni w nowo powstałym ogrodzie.

Ukończenie tego projektu wymagało wiele wysiłku, ale było warto. Wspaniale jest widzieć, jak to miejsce pomaga niepełnosprawnym dzieciom uczyć się żyć w zewnętrznym świecie i jak bardzo one tego chcą. Jest bardzo szczęśliwy, że przyciąga ono też osoby sprawne, które mogą tu poznać potrzeby osób niepełnosprawnych. Nasz ogród uczy empatii i pomaga nam żyć ze sobą, a nie obok siebie.

Jan Grabkowski, starosta poznański

Projekt był inicjatywą lokalnych władz i pracowników Ośrodka. Ogród powstał w 2012 r. dzięki środkom finansowania z UE. Nauka orientacji w przestrzeni jest konieczna, by przygotować dzieci do samodzielnego życia i poprawić ich szanse na funkcjonowanie bez niepotrzebnych ograniczeń. Ta inicjatywa pomaga ograniczać marginalizację osób niepełnosprawnych.

Wyjątkowy

Ogród ma powierzchnię 25 000 metrów kwadratowych. Został założony w starym ogrodzie cystersów i utrzymany w stylu barokowym z wysokimi drzewami, mniejszymi roślinami ozdobnymi, kwitnącymi kwiatami, fontannami i bijącymi źródełkami. Wszystkie te elementy dają osobom niewidomym silne i różnorodne bodźce dotykowe zamiast wzrokowych.

Rehabilitacja osób niewidomych polega głównie na stymulowaniu innych zmysłów, które muszą przejąć rolę zmysłu wzroku w orientacji przestrzennej. Na zajęciach dzieci uczą się poruszać za pomocą zmysłów słuchu, dotyku lub węchu. Daje im to poczucie pewności niezbędne do funkcjonowania w świecie zewnętrznym.

Ogród jest wyposażony w 50 profesjonalnych urządzeń. Są tam specjalne ścieżki wyłożone różnymi nawierzchniami, które pomagają w rozpoznawaniu podłoża za pomocą stóp lub laski. Jest tor przeszkód do treningu zmysłu równowagi oraz tzw. ścieżki dźwiękowe, które uczą poruszania się za pomocą słuchu.

W specjalnej bibliotece dźwięków jest ponad 1000 odgłosów słyszanych na co dzień w mieście — nadjeżdżający tramwaj, przejeżdżający samochód czy odgłosy charakterystyczne dla dworców i lotnisk. Nagrań dokonano w różnych warunkach pogodowych, co także ma duże znaczenie.

Włączenie społeczne

W „Ogrodzie zmysłów” dzieci nie tylko uczą się samodzielnego chodzenia, ale też jazdy na rowerze, wrotkach czy łyżwach. Plan nauki obejmuje też rozpoznawanie roślin i kwiatów po ich kształtach lub zapachu, pozwalając dzieciom niewidomym pełniej cieszyć się naturą. W Ośrodku organizowane są też zajęcia integracyjne z dziećmi sprawnymi.

Każdego roku ogród odwiedza prawie 20 000 osób. Jest on bardzo popularnym miejscem nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych z dysfunkcjami wzroku, którzy traktują treningi orientacji jak pożyteczną rozrywkę.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Stworzenie otwartej strefy rekreacji dziecięcej na potrzeby uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz mieszkańców powiatu poznańskiego” wynosi 1 405 699 EUR, z czego 716 440 EUR pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Wielkopolska” w okresie programowania 2007–2013.