breadcrumb.ecName
pl Polski

Projekt Telemedycyna na Pomorzu podniósł poziom opieki zdrowotnej w mniej zaludnionych regionach

  • 04 January 2016

Dzięki projektowi Telemedycyna na Pomorzu osoby mieszkające na mniej zaludnionych obszarach regionu po obu stronach granicy polsko-niemieckiej mają łatwiejszy dostęp do infrastruktury i usług służby zdrowia. Celem projektu było stworzenie skutecznej i stabilnej struktury komunikacyjnej wspomagającej zapobieganie chorobom, ich diagnozowanie i leczenie.

Projekt Telemedycyna na Pomorzu umożliwił przesyłanie danych, dzięki czemu pacjenci i lekarze nie muszą się przemieszczać.

Prof. dr Norbert Hosten, przewodniczący projektu POMORZE, dyrektor Wydziału Radiologii Diagnostycznej i Neuroradiologii Uniwersytetu w Greifswaldzie

W projekcie wzięło udział 20 szpitali po stronie niemieckiej i 15 szpitali po polskiej stronie granicy. Sieć pozostaje otwarta dla innych zainteresowanych stron i posiada interfejs w sieci teleradiologicznej regionu Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Podjęte działania doprowadziły do ulepszenia sprzętu medycznego w zaangażowanych szpitalach. Dodatkowo w ramach projektu zatrudniono 40 osób, a po wdrożeniu projektu stworzonych zostało sześć nowych stanowisk.

Projekt obejmował takie dziedziny, jak radiologia, urologia, laryngologia, profilaktyka przeciwudarowa, kardiologia, onkologia i okulistyka. Szybkie i wydajne systemy przesyłania danych wdrożone w ramach projektu pozwalają lekarzom z Polski i Niemiec na analizę danych medycznych i wydawanie dodatkowych opinii do diagnoz postawionych przez lokalnych lekarzy, niezależnie od aktualnej lokalizacji specjalistów i pacjentów. Dzięki temu pacjenci otrzymują ten sam poziom opieki medycznej niezależnie od regionu, w którym znajduje się szpital.

Podstawy przyszłej współpracy transgranicznej

Stworzone zostały podstawy do przyszłej transgranicznej wymiany danych. W ramach projektu stworzono sieć wideokonferencyjną, która umożliwia konsultowanie wyników badań pacjentów pomiędzy szpitalami w Polsce i w Niemczech.

Członkowie polsko-niemieckiej grupy koordynującej spotykali się co 6–8 tygodni, co jeszcze bardziej zacieśniło więzi pomiędzy partnerami. Podczas konferencji zorganizowanej na zakończenie projektu odbyła się wystawa zdjęć zrobionych w polskich i niemieckich szpitalach, przedstawiających codzienną pracę w szpitalu oraz relacje pomiędzy lekarzami i pacjentami.

W maju 2013 r. projekt Telemedycyna na Pomorzu został przedstawiony prezydentowi Niemiec, Joachimowi Gauckowi, podczas jego wizyty w Instytucie Radiologii Diagnostycznej i Neuroradiologii Kliniki Uniwersyteckiej w Greifswaldzie. Projekt wygrał również 12. konkurs eGovernment w kategorii efektywnego wykorzystania technologii informacyjnej i komunikacyjnej w sektorze publicznym.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wysokość inwestycji w ramach projektu „Telemedycyna w euroregionie Pomorza” wynosiła 12 024 316 EUR, z czego 10 088 374 EURpochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Polska – Niemcy”” w okresie programowania 2007–2013.