breadcrumb.ecName
pl Polski

Technologia sercowych komórek macierzystych i progenitorowych pomoże w zwalczaniu chorób układu krążenia

  • 27 January 2016

Plagą nękającą nasze społeczeństwa są choroby serca — umiera na nie więcej osób niż na jakiekolwiek inne schorzenie. Konsorcjum badawcze złożone z czołowych polskich centrów kardiologicznych zdecydowało się połączyć siły, aby podjąć innowacyjne badania, które powinny zaowocować opracowaniem lepszych metod leczenia chorób serca i zapobiegania im.

Nasz projekt dotyczył bardzo ważnej kwestii regeneracji uszkodzonego mięśnia sercowego przy użyciu autologicznych komórek macierzystych. Te wspólnie prowadzone kompleksowe badania miały na celu opracowanie zaawansowanych technologii w takich priorytetowych dziedzinach gospodarki polskiej, jak biotechnologia i biomedycyna.

Dr n. med. Michał Zembala, dyrektor projektu

Zespoły ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Centrum Onkologii w Gliwicach i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu zajęły się badaniem wykorzystania technologii komórek macierzystych i progenitorowych w celu opracowania nowych metod leczenia ukierunkowanych na zwalczanie chorób układu krążenia i wspieranie procesów regeneracji serca.

Działania te stanowią kontynuację poprzednich prac, które miały pomóc w umocnieniu pozycji polskich placówek kardiologicznych jako doskonałych ośrodków w zakresie badań biotechnologicznych i biomedycznych.

Nowe podejście do regeneracji serca

Naturalne procesy regeneracji serca ludzkiego odbywają się w bardzo ograniczonym zakresie. Zidentyfikowano już pozytywne skutki przeszczepu komórek autologicznych , wciąż jednak brakuje wiarygodnych i sprawdzonych dowodów naukowych na ten temat.

Naukowcy z południowej Polski postanowili rozpocząć prace nad bezpieczną i skuteczną metodą rekonstrukcji uszkodzonego mięśnia sercowego z wykorzystaniem autologicznych sercowych komórek macierzystych i progenitorowych uzyskanych z komórek uszkodzonego serca ludzkiego.

Badania prowadzono z użyciem modelu zawału serca u myszy. Opracowano metodę leczenia opartą na ekstrakcji i hodowli komórek macierzystych przydatnych do celów terapeutycznych. Po pięciu latach badań stworzono nową, obiecującą metodę i rozpoczęto fazę testów klinicznych nowych procedur regeneracji serca i pobudzania w nim procesów naprawczych.

W wyniku projektu utworzono dwa nowe miejsca pracy.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Sercowe komórki macierzyste i progenitorowe — nowa metoda regeneracji uszkodzonego serca” wyniosła 7 800 000 PLN (1 816 378 EUR), z czego 6 710 000 PLN (1 562 666 EUR) pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” w okresie programowania 2007–2013.