breadcrumb.ecName
pl Polski

Rekonstrukcja Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach – Etap II

  • 09 December 2015

XIIIwieczny klasztor cystersów i zespół pałacowy w Rudach odzyskał dawny blask i stał się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie.

Odbudowa okazała się ogromnym sukcesem. Klasztor i pałac stały się główną atrakcją turystyczną, a także społecznym i edukacyjnym centrum regionu.

ksiądz Bernard Koj

Rudy to wieś na południu Polski z historią sięgającą XIIIstulecia za sprawą gotyckiego pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego. Klasztor wymagał remontu, dlatego projekt współfinansowany ze środków unijnych objął rekonstrukcję i rewitalizację klasztoru oraz zespołu pałacowego. 

Ogólnym celem projektu było zachowanie tego europejskiego dziedzictwa kulturowego, natomiast na etapie implementacji główny nacisk położono na remont elewacji i wnętrz. Ponadto w ramach projektu postanowiono także odtworzyć ogród zimowy w pałacu opata i wyremontować lewe skrzydło zachodniej części zespołu. 

Realizacja tego projektu w ogromnym stopniu wpłynęła na atrakcyjność turystyczną regionu. Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach to niezwykle istotny punkt na mapie, zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla turystów. Ponadto pośrednio projekt przyczynił się do powstania nowych firm i miejsc pracy w okolicy. 

Dziedzictwo cystersów

Przez ponad pięć stuleci cystersi stanowili część historii Rud i Górnego Śląska. Położyli podwaliny pod rozwój przemysłu, edukacji i sztuki w regionie. Mnisi i zakonnice zdecydowali się na zbudowanie kościoła w Rudach około roku 1300. Kilkadziesiąt lat po założeniu opactwa w Rudach utworzono filię w Jemielnicy koło Strzelec Opolskich.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE 

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Rekonstrukcja Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach – Etap II” wyniosła 2 092 433 euro, z czego 1 773 973 euro pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Śląsk” w okresie programowania 2007–2013.