breadcrumb.ecName
pl Polski

Dzięki dofinansowaniu z UE Radom zyska nową obwodnicę

  • 28 August 2017

Uzyskanie dofinansowania z UE przyczyniło się do realizacji projektu budowy obwodnicy Radomia w województwie mazowieckim. Obwodnica ma długość 24,65 km i stanowi część odcinka drogi ekspresowej S7 z Radomia do Jędrzejowa, który aktualnie jest w budowie. Po ukończeniu trasa S7 będzie przebiegać przez całą Polskę — od Gdańska nad Bałtykiem aż do Rabki niedaleko granicy ze Słowacją. Stanie się ona ważnym elementem rozbudowy sieci dróg ekspresowych i autostrad w Polsce.

Droga ta biegnie na osi północ–południe i omija Radom od strony zachodniej. Odcinek o długości 23,3 km usytuowany jest w powiecie radomskim i biegnie przez następujące gminy: Jedlińsk, Zakrzew, Wolanów i Kowala, przy czym odcinek wynoszący 1,35 km przechodzi przez gminę Orońsko w powiecie szydłowieckim.

Na linii obwodnicy planowane są cztery skrzyżowania: Radom Północ, Radom Zachód, Wolanów oraz Radom Południe. Ponadto w ramach tej inwestycji powstaną poszczególne obiekty inżynieryjne, takie jak wiadukty, mosty, przepusty umożliwiające przepływ wody oraz odpływy pod jezdnią, a także przejścia dla dzikich zwierząt.

Bezpieczeństwo na drogach i korzyści dla środowiska

Aby zapewnić lepsze bezpieczeństwo, do budowy użyte zostaną nowoczesne materiały i technologie. Będą one wykorzystane między innymi do budowy nawierzchni drogi, konstrukcji odpływów czy wykonania elementów bezpieczeństwa ruchu. Stworzenie takiej infrastruktury jak ekrany akustyczne, systemy odprowadzania deszczówki i przejścia dla dzikich zwierząt oraz sadzenie zieleni to działania pomagające chronić środowisko.

Dzięki obwodnicy transport ciężarowy przeniesiony zostanie z dala od centrum miasta i przylegających do niego dróg, co sprzyja eliminowaniu wąskich gardeł i ułatwi dostęp zarówno do miejsc wokół Radomia, jak i w samym mieście. Kolejną zaletą tego projektu jest pozytywne oddziaływanie zarówno na środowisko, jak i codzienne życie mieszkańców, gdyż przyczyni się on do ograniczenia korków i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody oraz obniżenia poziomu hałasu.

W sumie wydatki na budowę obwodnicy wyniosą około 212,5 mln EUR, z czego 93 mln EUR pochodzi ze środków funduszy unijnych.

Ważny korytarz transportowy w Europie

Doga S7 stanowi część europejskiej trasy E77, która biegnie od Pskowa (Rosja) do Budapesztu. Wchodzi ona ponadto w skład korytarza kompleksowej transeuropejskiej sieci transportowej.

Szybsze i bardziej wydajne połączenia transportowe utworzone w ramach projektu przyczynią się do wzmocnienia połączeń międzyregionalnych i międzynarodowych, a także usprawnią ruch tranzytowy i wewnątrzkrajowy. Co więcej, podnoszą one atrakcyjność regionu dla przedsiębiorców, co wpływa stymulująco na handel międzynarodowy, a co za tym idzie wspiera wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy.

Liczba mieszkańców Radomia wynosi 220 000, co czyni z niego drugie co do wielkości miasto na Mazowszu, tuż za Warszawą położoną mniej więcej 100 km na północ. Radom znajduje się na samym początku trasy E371, która ciągnie się dalej w kierunku południowym do Preszowa na Słowacji.

Co dwa lata w tym mieście odbywają się pokazy lotnicze Radom Air Show, będące największą tego typu imprezą w Polsce. Są one organizowane na radomskim lotnisku 3,5 km od centrum miasta. Poza tym miasto to jest gospodarzem międzynarodowych festiwali: jazzowego i teatralnego.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa drogi ekspresowej S7 Radom (Jedlińsk)–Jędrzejów, odc. obwodnica Radomia” wynosi 212 554 766 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Spójności o wartości 93 474 296 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2014–2020.