breadcrumb.ecName
pl Polski

Promowanie innowacyjności w Polsce

  • 16 January 2014

Już ponad 6 000 przedsiębiorstw rozpoczynających działalność skorzystało z programu wsparcia biznesu w Polsce, który obejmuje usługi inkubacyjne dla młodych firm.

Celem projektu Droga do Polski Przedsiębiorczej jest stworzenie nowoczesnych i proinnowacyjnych usług dla nowych przedsiębiorców oraz pomoc w implementacji innowacyjnych rozwiązań w firmach rozpoczynających działalność. Efektem strategicznym projektu jest powstanie dogodnych warunków do kształtowania się i szybszego rozwoju przedsiębiorczości w Polsce dzięki wsparciu dla 6000 młodych firm

Łukasz Skiba, kierownik projektu

Szacuje się, że generując przychód w wysokości około 50 milionów EUR (w ramach ekosystemu przedsiębiorstw rozpoczynających działalność), w ramach programu Droga do Polski Przedsiębiorczej udało się dotrzeć — za pośrednictwem działań informacyjnych i promocyjnych — do ponad dwóch milionów ludzi.

Celem programu jest utworzenie 50 inkubatorów przedsiębiorczości na terenie całej Polski — największej tego typu sieci w Europie — oraz dziewięciu centrów przedsiębiorczości.

Do tej pory stworzono nowatorską sieć usług preinkubacji (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości — AIP — na uniwersytetach), inkubacji (ośrodki AIP Business Link) oraz system finansowania AIP Seed Capital, dzięki czemu powstał swoisty ekosystem biznesu i społeczność młodych przedsiębiorców.

Firmy w fazie rozruchu mogą w ramach programu AIP skorzystać z tanich biur, placówek badawczych i sieci komputerowych. Każdego miesiąca około 2000 z nich udzielana jest także pomoc biznesowa. Ciekawą propozycją dla nowych firm jest możliwość korzystania z osobowości prawnej AIP, co umożliwia występowanie jednocześnie jako niezależny podmiot gospodarczy i jako część AIP. Młodzi przedsiębiorcy mogą też nawiązać współpracę badawczą z najlepszymi polskimi uniwersytetami, które biorą aktywny udział w świadczeniu usług inkubacyjnych.

Tymczasem z usług centrów przedsiębiorczości AIP Business Link co miesiąc korzysta ponad 350 firm z ugruntowaną pozycją na rynku. Ośrodki te oferują firmom komfortowe miejsca pracy, nowoczesne sale konferencyjne, usługi multimedialne i dostęp do Internetu.

Program koncentruje się na rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w zakresie informatyki, handlu elektronicznego, inżynierii oprogramowania, zabezpieczeń komputerowych, obróbki maszynowej, biotechnologii i robotyki oraz w innych zaawansowanych technologicznie dziedzinach.

Wszechstronne doradztwo biznesowe

Usługi doradztwa obejmują podstawowe kwestie finansowe i prawne, księgowość oraz marketing. Celem indywidualnych spotkań z przedsiębiorcami jest diagnozowanie potrzeb firmy oraz dobór właściwych narzędzi do promocji firmy i docierania do nowych klientów lub inwestorów, a także poszukiwanie synergii między firmami, które już działają w sieci AIP i AIP Business Link.

Organizowane są też spotkania między firmami a mentorami biznesu oraz warsztaty poświęcone różnym zagadnieniom związanym z przedsiębiorczością. Co najmniej dwa razy w tygodniu odbywają się szkolenia transmitowane na żywo przez Internet do wszystkich uczestników.

Program zarządza również środkami na początkowe finansowanie innowacyjnych przedsiębiorstw rozpoczynających działalność (AIP Seed Capital). Już 15,5 miliona PLN (3,08 miliona EUR) z tego funduszu trafiło do 99 przedsiębiorstw rozpoczynających działalność. W ramach polityki inwestycyjnej przedsiębiorstwa, w zamian za 15% udziałów, mogą liczyć na pomoc finansową w wysokości 100 000 PLN. W przypadku inwestorów o wyższym poziomie innowacyjności wysokość wsparcia inwestycyjnego może być nawet wyższa. Firmy planujące rozszerzyć swoją działalność na rynkach zagranicznych mogą wziąć udział w międzynarodowych programach akceleracyjnych organizowanych w Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonym Królestwie, Chinach i Izraelu. W ich ramach prowadzone są sesje szkoleniowe i spotkania doradcze dotyczące rozwoju przedsiębiorczości, a uczestnicy programów mają możliwość nawiązania współpracy i pozyskania zagranicznych inwestorów.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Droga do Polski Przedsiębiorczej” wynosi 18 360 738,37 EUR, z czego 13 189 630,48 EUR pochodzi z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Projekt jest realizowany w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” w okresie programowania 2007–2013.