breadcrumb.ecName
pl Polski

Project „e-Szczytno” wspiera rozwój społeczeństwa informacyjnego w północno-wschodniej Polsce

  • 27 January 2016

Dzięki projektowi finansowanemu ze środków UE 15 tys. mieszkańców Szczytna ma teraz w miejscach publicznych bezpłatny dostęp do bezprzewodowego szerokopasmowego połączenia internetowego. Udostępniono też różne nowe usługi publiczne online.

Projekt «e-Szczytno» pozwolił nam zapewnić bezpłatny dostęp do Internetu w całym mieście. Udało się również stworzyć spójną i bezpieczną sieć informatyczną składającą się z 33 jednostek administracji miejskiej, a także ustandaryzować w naszym podregionie jakość usług wirtualnych w sektorze publicznym (zbudowano 2,2 km sieci światłowodowej oraz cztery sektory radiowe). Nasi pracownicy mogą teraz na przykład korzystać z wysokiej jakości usług VoIP.

Danuta Górska, burmistrz Szczytna

Szczytno zbudowało skoordynowaną sieć, która zapewnia mieszkańcom i osobom odwiedzającym miasto bezpłatny dostęp w miejscach publicznych do sieci WWW, a także pomaga we wdrożeniu narzędzi e-administracji. Mieszkańcy i urzędnicy mogą korzystać z wysokiej jakości połączenia internetowego, a także z usług publicznych dostępnych online.

Połączenie internetowe i zintegrowana e-administracja

Projekt „e-Szczytno” składał się z różnych modułów. Po pierwsze, 15 tys. mieszkańców uzyskało bezpłatny dostęp do Internetu w miejscach publicznych. Dziś w Szczytnie znajduje się sieć 96 otwartych punktów dostępu do Internetu. Zapewnia ona także korzyści turystom — osoby odwiedzające miasto mają dzięki niej dostęp do map, informacji turystycznych, kalendarza imprez itd.

Po drugie, mieszkańcy mogą teraz korzystać z nowych usług publicznych, w tym z e-administracji, informacji publicznych i 10 kiosków informacyjnych. Rozwiązania te przyczyniają się do poprawy jakości usług publicznych na terenie miasta. Wszystkie jednostki administracji publicznej w gminie Szczytno są teraz podłączone do Internetu i tworzą jedną sieć informatyczną. Do sieci tej podłączono także kamery monitoringu miejskiego oraz multimedialną fontannę na Jeziorze Domowe Małe.

Nowa infrastruktura stanowi też cenny zasób dla ośrodków edukacyjnych. Wszystkie dziewięć szkół publicznych ma dostęp do szerokopasmowego połączenia internetowego, które ułatwia nauczanie i szkolenie. Nowe sieci pomagają również w zwalczaniu wykluczenia cyfrowego w regionie i przyczyniają się do integracji społecznej w Szczytnie. Liczba mieszkańców korzystających z publicznego połączenia internetowego stale rośnie.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „e-Szczytno” wyniosła 4 008 940 PLN (929 771 EUR), z czego 3 363 152 PLN (780 290 EUR) pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Warmińsko-mazurskie” w okresie programowania 2007–2013.