breadcrumb.ecName
pl Polski

Inteligentny system transportu we Wrocławiu i jego korzystne skutki dla miasta

  • 09 September 2016

Nowy wrocławski „inteligentny” system transportu, który odznacza się lepszą koordynacją środków komunikacji, umożliwia planistom transportu utrzymanie płynności ruchu drogowego, a osobom dojeżdżającym do pracy dostarcza informacji w czasie rzeczywistym.

Głównym celem niniejszego projektu było zoptymalizowanie mobilności miejskiej. Dzięki wprowadzeniu ITS czas potrzebny na przejazd przez miasto zredukowano już o ok. 18%, podczas gdy średni czas jazdy tramwajem skrócono o dwie minuty w porównaniu z rokiem 2013.

Błażej Trzcinowicz, Miasto Wrocław

Celem, który udało się osiągnąć, było dopasowanie sieci komunikacyjnej do aktualnych potrzeb obywateli, takich jak:   efektywność, zrównoważoność i niezawodność.

Podobnie jak w wielu miastach europejskich, także we Wrocławiu zaobserwowano gwałtowny wzrost liczby samochodów na drogach i większe obciążenie dla infrastruktury transportu publicznego. W ramach projektu dotyczącego Inteligentnego Systemu Transportu (ITS), na który przeznaczono 17 569 009 EUR ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, miasto zaopatrzono w narzędzia, takie jak kamery, czujniki i systemy komunikacyjne, mające pomóc w zarządzaniu i usprawnianiu mobilności we Wrocławiu. 

Narzędzia te obsługiwane są centralnie z nowoczesnego ośrodka sterowania ruchem drogowym, który umożliwia dynamiczne reagowanie na zmieniającą się sytuację na ulicach i torowiskach tramwajowych. Ponadto nowe punkty informacyjne zainstalowane przy głównych węzłach komunikacyjnych dostarczają pasażerom informacji w czasie rzeczywistym o przyjazdach autobusów i tramwajów.

Rezultatem jest zwiększenie efektywności miejskiego systemu komunikacji, zmniejszenie zatorów i podniesienie bezpieczeństwa drogowego. Systemy kontroli ruchu zainstalowano na 160 skrzyżowaniach, a także przy wszystkich głównych arteriach komunikacyjnych i na terenie centrum miasta. W jezdni zainstalowano ponad 2000 urządzeń detekcyjnych, a wszystkie dane uzyskiwane za ich pośrednictwem przekazywane są do centrum sterowania ruchem — które zatrudnia obecnie ponad 70 osób — i tam przechowywane. Znacznie ulepszono także komunikację tramwajową. 

Dobre czasy dla wszystkich 

Doskonałym przykładem pomyślnego zastosowania nowej technologii są imprezy masowe. Sygnalizację świetlną można dostosować na rzecz optymalizacji płynności ruchu drogowego, udostępniając informacje i dane organom ds. transportu, policji i organizatorom imprezy w celu zapewnienia płynnego przebiegu działań. 

Centrum sterowania ruchem drogowym mieści się w miejskim centrum kryzysowym, dzięki czemu może bezpośrednio współpracować nie tylko z policją, ale także z innymi organami odpowiedzialnymi za egzekwowanie prawa, strażą pożarną i pogotowiem ratunkowym.

Korzyści dla społeczności i środowiska

Projekt ma także inne pośrednie pozytywne skutki. Zwiększenie nadzoru doprowadziło do zmniejszenia liczby osób przejeżdżających na czerwonym świetle oraz przecinających skrzyżowania z nadmierną prędkością. W rezultacie zmniejszyła się liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych.

Ponadto dane o ruchu pojazdów mogą być przekazywane Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska, który opracował algorytm lub mały program służący do obliczania stanu zanieczyszczenia powietrza. Dzięki możliwości aktualizacji danych w odstępie pięciu minut odczyty zanieczyszczenia powietrza są niezwykle dokładne.

Łączna wartość inwestycji i finansowanie ze środków unijnych 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Inteligentny System Transportowy” wyniosła 22 201 865 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 17 569 009 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na okres programowania 2007–2013.