breadcrumb.ecName
pl Polski

Wsparcie ekonomii społecznej na rzecz wykorzystania jej pełnego potencjału

  • 13 October 2016

Między sektorem publicznym a prywatnym znajduje się jeszcze jeden sektor: tak zwana ekonomia społeczna. To właśnie tutaj spotykać się powinien sektor publiczny z prywatnym w celu prowadzenia współpracy na rzecz dobra społecznego, za pośrednictwem spółdzielni, organizacji niekomercyjnych i charytatywnych. Jednak bez zastosowania odpowiednich systemów ekonomia społeczna może nie osiągnąć pełni swojego potencjału.

Połączenie strategicznego wsparcia dla sektora ekonomii społecznej na poziomie regionalnym ze wsparciem dla poszczególnych osób w ramach projektu ARES pozwoliło nie tylko zwiększyć liczbę podmiotów ekonomii społecznej w województwie małopolskim, ale pomogło też podwyższyć stan wiedzy mieszkańców na temat ekonomii społecznej i korzyści, jakie im ona przynosi.

Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie

Aby wypełnić tę lukę i wzmocnić wpływ organizacji niekomercyjnych, charytatywnych i innych przedsiębiorstw społecznych na województwo małopolskie, w ramach wspieranego przez Europejski Fundusz Społeczny projektu Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej (ARES) udało się pomóc scentralizować współpracę pomiędzy wspomnianymi podmiotami prywatnymi i sektorem publicznym.  

Nacisk na podobieństwa 

Ponieważ w województwie małopolskim brakowało ekonomii społecznej z prawdziwego zdarzenia, głównym celem projektu ARES było jej utworzenie. Przede wszystkim skupiono się na rozwoju ekonomii społecznej, w ramach której wsparcie docierałoby do osób z grup ryzyka, tj. bezrobotnych, niepełnosprawnych czy bezdomnych, osób uzależnionych od używek i chorych psychicznie. Opierając się na założeniach niedawno uchwalonego Małopolskiego Paktu na rzecz Ekonomii Społecznej, w ramach projektu udało się opracować narzędzia niezbędne do wdrożenia odpowiedniego prawodawstwa.

Kluczowym wyzwaniem dla opracowania udanej ekonomii społecznej jest fakt, że ze względu na swój charakter uczestniczy w niej wiele podmiotów i zainteresowanych stron. Wymaga to współpracy sektora publicznego i prywatnego, co samo w sobie jest już wyzwaniem, a ponadto każdy z sektorów składa się z szeregu różnych organizacji, które mają własne (często nakładające się) cele. Dlatego w ramach projektu ARES uwagę skupiono na podobieństwach, a co najważniejsze, na zagwarantowaniu, aby organizacje mogły w łatwy sposób wymieniać się informacjami o wspólnych celach i uzupełniających się ofertach. 

Tworzenie centrum współpracy

W rezultacie stworzono Punkt Informacyjno-Konsultacyjny — centrum, w którym podmioty ekonomii społecznej mogą się spotykać i wymieniać wiedzą, przechodzić szkolenia, prowadzić konsultacje i działania promocyjne. Punkt służył pomocą zarówno istniejącym podmiotom ekonomii społecznej, jak i tym dopiero powstającym. Ich przedstawiciele mogli zasięgać informacji o najbardziej istotnych przepisach, wymieniać się najlepszymi praktykami i uzyskiwać pomoc w stawianiu pierwszych kroków — np. w zakresie przygotowania biznesplanu.

Na realizacji projektu skorzystało w sumie ponad 1711 osób oraz 245 podmiotów ekonomii społecznej i 126 partnerów lokalnych. Nowo powstałym spółdzielniom społecznym przekazano łącznie 208 dotacji, a to dzięki pomyślnie zrealizowanemu celowi projektowemu stworzenia architektury wsparcia niezbędnej dla osiągnięcia przez ekonomię społeczną pełni swojego potencjału w regionie.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej (ARES)” wyniosła        3 421 060 EUR, przy czym wkład Europejskiego Funduszu Społecznego o wartości 2 907 901 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” na okres programowania 2007–2013.