breadcrumb.ecName
pl Polski

Transgraniczne badania przesiewowe noworodków ratują życie niemowląt z Pomorza

  • 22 May 2015

Projekt współpracy między klinikami z Niemiec i Polski zaowocował po obu stronach granicy znacznymi osiągnięciami w badaniach przesiewowych noworodków pod kątem chorób metabolicznych i zapewnił potencjalne korzyści zdrowotne tysiącom dzieci rocznie.

Sukces naszego transgranicznego projektu dotyczącego badań przesiewowych noworodków oraz to, że udało się wykryć aż tyle chorych dzieci, bardzo nas cieszy. Wczesne wykrywanie oraz szybka diagnoza i interwencja mogą zapobiegać śmierci i niepełnosprawności oraz umożliwić dzieciom pełne wykorzystanie tkwiącego w nich potencjału.

Dr n. med. Theresa Winter

Wrodzone choroby metaboliczne i endokrynologiczne, o ile szybko się ich nie zdiagnozuje, mogą prowadzić do poważnego upośledzenia, a nawet do śmierci cierpiących na nie dzieci. Badania przesiewowe pod kątem tych chorób, przeprowadzane w trzecim dniu życia noworodków, należą zatem do najważniejszych badań medycznych, którymi objęte są niemowlęta. Projekt transgranicznych badań przesiewowych noworodków znacznie zwiększył ofertę tego typu badań w regionie Meklemburgii-Pomorza Zachodniego i w województwie zachodniopomorskim.

Wymiana wiedzy specjalistycznej i rozszerzenie oferty badań przesiewowych

Kliniki po obu stronach granicy mogą teraz diagnozować więcej chorób niż kiedyś. Przed rozpoczęciem tego projektu centrum badań przesiewowych w Szczecinie  przeprowadzało testy pod kątem tylko trzech chorób metabolicznych. Teraz pobierane tam próbki są częściowo analizowane w Greifswaldzie. Ponadto, dzięki zakupowi niezbędnego sprzętu medycznego i wymianie wiedzy specjalistycznej, laboratorium badań przesiewowych w Szczecinie może teraz wykrywać więcej schorzeń. W sumie laboratorium to wykonuje obecnie testy umożliwiające wykrywanie 14 chorób.

Jednocześnie Klinika Uniwersytecka w Greifswaldzie odniosła określone korzyści w wyniku przekazania jej przez stronę polską wiedzy na temat badań przesiewowych umożliwiających wykrywanie mukowiscydozy. Ta jedna z najczęstszych chorób będących efektem wrodzonej wady metabolizmu wymaga wczesnego leczenia, aby dało się poprawić jakość życia pacjenta i wydłużyć oczekiwaną jego długość. Dzięki temu transgranicznemu projektowi region Meklemburgii-Pomorza Zachodniego stał się pierwszym niemieckim regionem, który oferuje na całym swoim terenie bezpłatne badania przesiewowe pod kątem mukowiscydozy. Procedury te nie wchodzą jeszcze na ogół w skład zestawu badań, którymi objęte są noworodki w Niemczech.

Do chwili obecnej w Polsce przebadano ponad 30 tys. noworodków, co umożliwiło wczesne wykrycie 25 przypadków wrodzonych chorób metabolicznych lub endokrynologicznych. W Niemczech, w wyniku wykonania 19 tys. badań przesiewowych, mukowiscydozę zdiagnozowano u trzech noworodków.

Współpraca na rzecz zdrowszego życia

Projekt obejmował organizację szeregu spotkań dla lekarzy i rodziców. Transgraniczne spotkania rodzin chorych dzieci, z udziałem tłumaczy, umożliwiały wymianę doświadczeń i zdobywanie wiedzy na temat chorób oraz dodawały rodzicom odwagi. Rodzice otrzymywali też porady i zdobywali wiedzę medyczną od obecnych na spotkaniach lekarzy, dietetyków i psychologów.

W celu dalszego zapewniania tego typu opieki medycznej dla noworodków planuje się uruchomienie kolejnych podobnych projektów.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „POMERANIA regionem modelowym ds. współpracy terytorialnej w zakresie badań przesiewowych noworodków” wyniosła 2 487 112 EUR, z czego 2 114 053 EUR pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Projekt był realizowany w ramach programu operacyjnego „Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia – Polska (województwo zachodniopomorskie)” w okresie programowania 2007–2013.